מחברת:
האם כדאי להשקיע בנדל\\\"ן בבתי מלון באילת? זו שאלה טובה שצריך לתת עליה את הדעת. באופן עקרוני כדאי להבין תחילה את הסביבה העסקית של בתי המלון. בתי מלון הם למעשה עסק לכל דבר. בתי מלון עוסקים בתחום האירוח ומייצרים את הרווח שלהם באמצעות אירוח של תיירים ואירועים. המבנה עצמו שמהווה את בית המלון הוא רק מרחב שעל בסיסו יכול המלון לייצר את הרווח שלו מפעילות האירוח. יחד עם זאת, כמובן שכל בית המלון המחזיק בבעלותו גם את המבנה בתוכו הוא מקיים את הפעילות העסקית שלו, יכול להפיק בשלב כזה או אחר רווח מעצם בעלותו על המבנה. כאשר אנו מדברים על השקעה בנדל\\\"ן, אנו מדברים על שתי אפשרויות מרכזיות: לרכוש נכס במחיר מוזל, ולמכור אותו במחיר יקר, או לרכוש נכס, לשפץ אותו ולהשכיר אותו חודש בחודשו. עכשיו בואו נבחן את שתי האפשרויות ביחס לבתי מלונות באילת.

אם אנחנו למשל הבעלים של רשת בתי מלון בישראל, ואנחנו רוצים להרחיב את הרשת ולבנות בית מלון נוסף. אפשרות אחת העומדת בפנינו היא שיהיה יזם שיבנה את הנכס וימכור אותו למשקיע נדל\\\"ן גדול. אנו נבוא לאותו משקיע נדל\\\"ן ונקנה ממנו את המבנה לצורך הפעלת בית מלון. זה הוא כמובן מודל לא יעיל ולא רווחי, מאחר ומשקיע הנדל\\\"ן יגזור מכל העסקה את הרווח שלו, ואת הרווח הזה אנחנו נממן, כך שאפשרות זו של השקעה בנדל\\\"ן אינה סבירה בעולם בתי המלון. האפשרות השניה היא שיש משקיע נדל\\\"ן שהולך ומשקיע בבניית בית מלון לצורך אחזקה בו, ומשכיר לנו את המבנה כדי שנוכל להפעיל בו את בית המלון ואת פעילות האירוח. או אז אנו נדרש לשלם למשקיע הנדל\\\"ן שכר חודשי גבוה עבור המבנה. שכר חודשי זה כמובן מוריד נתח משמעותי מההכנסות שלנו ומהרווח שלנו. לאחר מספר שנים של השכרה, ייווצר מצב שהשקענו כמעט את כל העלות של בניית המבנה כולו, ועדיין אין לנו שום בעלות על אף חלק של הנכס, הנכס פשוט לא שלנו. זה הוא, אם כן, גם מצב שלא ייתכן בעולם בתי המלון, מכיוון שבתי המלון הם עסק לכל דבר, והדבר החשוב להם ביותר הוא הרווח הכספי. הם לא ייתנו למצב כזה לקרות, שבו הם משקיעים כמות כסף המספיקה לבניית בית מלון, כשבסופו של דבר בית המלון אינו שייך להם כלל.

על כן, אפשר לצפות שכאשר מדובר בבתי מלון, יהיה זה הגוף או האדם המתכוון להפעיל את בית המלון ולמכור לתיירים השונים דילים לאילת, גם האדם שיבנה את בית המלון וישקיע בהקמתו. ייתכן שהוא יצטרך לקחת הלוואות, ייתכן שהוא יצטרך להכניס שותפים, ייתכן שהוא יצטרך להיעזר במשקיעים חיצוניים על מנת להעמיד את הסכום הנדרש לבניית המלון, אך לבטח הוא יירצה להיות הבעלים של המבנה עצמו, ולהתייחס אליו כאל נכס נדל\\\"ני משל עצמו. לכן, אם כן, אפשר לומר שהשקעה בנדל\\\"ן בעולם בתי המלון בכלל, ובעולם מלונות באילת בפרט, היא לא משהו שאפשר לפתח בו קריירה אם אתם לא המפעילים של בית המלון עצמו.