מחבר:

אז שמעתם על החבר של החבר של החבר שלכם שעשה מיליונים בענף הנדל\"ן בארצות הברית. הוא קנה שורה של בתים זולים, ומכר אותם ביוקר. שמעתם על החבר של החבר של החבר שלכם שגם ידע לקנות דירות בזול, לשפץ אותם ולהשכיר אותם לאנשים אחרים, וכך הוא למעשה מכניס כל חודש מאות אלפי שקלים. קראתם גם את אבא עשיר אבא עני, ועכשיו אתם רוצים לנסות את מזלכם בעולם הנדל\"ן. ובכן, כדאי שתדעו שנדל\"ן הוא לא תחום פשוט, והוא אינו מתאים לכל אחד. צריך הרבה כישורים כמו כישורי מכירות, יכולת לעבוד בתנאים של חוסר וודאות מוחלט, יכולת לעמוד בכשלונות פיננסיים, סבלנות והתמדה. בכל מקרה, אם אתם מחפשים תחום להשקיע בו חשוב שתכירו היבטים שונים על עולם הנדל\"ן כדי שתוכלו בסופו של דבר לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורכם.

אנשים רבים משקיעים את זמנם וכספם ברכישת ומכירת בתים פרטיים. ישנם אנשי נדל\"ן אחרים המתעסקים יותר במגזר העסקי, והם נוטים יותר לקנות, למכור ולהשכיר נכסים עסקיים כמו מפעלים, חנויות, מחסנים, בריכות, סדנאות עבודה וכדומה. תחום נדל\"ן שמתאים לאנשים ספציפיים בלבד הוא תחום בתי המלון. אם ניקח מלונות באילת למשל, נוכל לראות שמדובר בנכסים אדירים, מבנים גדולים, המושקעים גם בסביבתם החיצונית וגם במבנה הפנימי שלהם. לא מדובר פה על מבנים ערומים, אלא על מבנים מעוצבים, אסתטיים, עם עיצוב מלא, וחשיבה פרטנית על כל פרט ופרט של המבנה הפנימי והחיצוני. בתי מלון הם למעשה נכס נדל\"ני איכותי ויקר העומד לרשות הבעלים שלו בכל עת. יחד עם זאת, אנשים לא בונים בתי מלון כדי למכור אותם, אנשים בונים בתי מלון כדי להפעיל אותם ולהרוויח מפעילות האירוח. קשה לחשוב על מצב בו אתם בונים בית מלון באילת רק כדי למכור אותו לאחר מכן ביוקר. אף אחד לא יסכים לקנות אותו ביוקר, אם הוא מסוגל לבנות בית מלון בעצמו במחיר הרבה יותר נמוך. בכלל, כאשר מדובר על נכסי נדל\"ן עסקיים, הסיכוי להפיק רווח קל הוא נמוך מאוד, מכיוון שהקונה עושה שיקולים כלכליים טהורים בתהליך הרכישה, ומנטרל רגשות, ושיקולים שאינם מן העניין.

אז עד כמה כדאית היא ההשקעה בנדל\"ן בבתי מלונות באילת? ובכן, כהקדמה מן הראוי לומר שבניית בתי מלון באילת היא לא משימה נדל\"נית, ובעיקרון אין שום היגיון בבניית מבנה עבור בית מלון באילת רק כדי למכור אותו כנכס נדל\"ני. ישנה האפשרות לבנות בית מלון ולהשכיר אותו לרשת בתי מלון. אם אתם אינכם מעוניינים להתעסק בעולם האירוח, תוכלו לבנות את המלון ולהשכיר אותו לרשת בתי מלון שהיא תפעיל את המלון בשוטף. יחד עם זאת, לא ברור האם רשת בתי מלון תעדיף לשכור בית מלון יותר מאשר לבנות בעצמה. כאשר הרשת בונה בעצמה היא מכסה את ההשקעה כעבור תקופה מסויימת, ואז הנכס נותר שלה. זהו שיקול מרכזי בבניית בית מלון, וזהו שיקול שרשתות אירוח שוקלות. כנראה שאם אתם רוצים להיכנס לעולם הנדל\"ן, להשקיע בנכסים ולייצר רווחים, בתי מלון באילת הוא לא בדיוק התחום הטוב ביותר להתחיל בו את צעדיכם הראשונים.