גיל הזהב יגיע במוקדם או במאוחר, זו עובדה. חשוב להבין שלקראת גיל הזהב לא מעט אנשים בוחרים שלנות את מקום מגוריהם מסיבות אובייקטיביות שקשורות לטיפול רפואי וגם מסיבות חברתיות ואישיות. השינוי יכול להיות בדמות בית אבות או דיור מוגן, שמאפשרים לקשישים לקבל גם טיפול רפואי צמוד וגם לשהות בסביבת בני הגיל שלהם, לקיים שגרת פעילות יומית וליהנות מחיי חברה ענפים. בישראל פועלת רשת ענפה של דיור מוגן או בתי אבות שמציעים מגוון של אפשרויות לכלל מי שמעוניין להשתכן בהם.

להתייעץ

מדובר בעלויות לא מבוטלות, ואם חשבנו שרכישת דירה היא עסקה בעלות גבוהה, הרי שדיור מוגן שווה ערך לרכישת דירה ובמקביל דורש גם תשלום לחודשי ששקול בערך לדמי שכירות. משום כך ברור כי צעד כזה צריך להיעשות בצורה שוקלה ונבונה תוך בחינה של מכלול הפרטים. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע שמכיר את התחום ויכול לייעץ ולבקר את תהליך קבלת ההחלטות. מדובר בעסקת נדל\"ן לכל דבר שיש לגשת אליה עם איש מקצוע ועם כמה שיותר מידע.

הפיקדון

חשוב לדעת שכדי להיכנס ולהתגורר בדיור מוגן יש להפקיד דמי פיקדון שנע בין 800 אלף שקלים ועד מיליון וחצי שקלים, בהתאם למיקום הבית ורמתו. במשך תקופת המגורים סכומים שמועברים לבית הדיור המוגן והם מוקדשים לתשלום עבור הפעילויות השוטפות. מלבד זאת נדרשים הדיירים לשלם בכל חודש אלפי שקלים עבור שירותים נוספים. ככל שהפיקדון קטן יותר כך עלות התשלום החודשי היא גבוהה יותר.

משא ומתן

שיעור השחיקה של הפיקדון נתון למשא ומתן וכך גם גובה התשלום החודשי. ידוע שחלה עליית מחירים מעת לעת, אך בעת כריתת החוזה ניתן לקובע למשל שהעלייה הראשונה במחיר החודשי תהיה רק לאחר שלוש שנים. משום שמדובר בהתקשרות ארוכת שנים חשוב לבחון את השירותים שמקבל הדייר. חשוב לוודא שסך השירותים כולל את התשלום עבור חשמל, מים וארנונה ולנסות ולהבים מה עוד כלול במסגרת השירותים שעבורם משלם הדייר מידי חודש.

עלייה בביקוש

העלייה ברמת החיים ובתוחלת החיים הביאה לכך שבשנים האחרונות גדל באופן משמעותי הביקוש לדיור מוגן. משום כך לא מעט קשישים נאלצים להמתין זמן ממושך שיכול להימשך כשנה עד שיתפנה מקום בבית הדיור המוגן שבו הם מעוניינים להתגורר.