בחירת סוג המגורים שלנו מושפעת קודם כל מהגיל שלנו, הצרכים שלנו, המצב החברתי והבריאותי שלנו וכמובן התקציב. מסיבה זו בכל גיל אנחנו עורכים את ההחלטה היכן לגור על פי מגוון של שיקולים והיות שהצרכים משתנים על השנים וגם התקציב, ההחלטות שלנו משתנות אף הן. אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא המעבר לגיל השלישי. הגיל השלישי מזמן בתוכו אתגרים חדשים שגם האדם עצמו וגם בני המשפחה נאלצים להתמודד עימם. אחד האתגרים המשמעותיים ביותר בהקשר של הגיל השלישי הוא האתגר הבריאותי.

הבריאות

עם הגיל הולכות ומתפתחות בגופנו בעיות שונות ובגיל הזקנה אל מעט אנשים נזקקים לטיפול רפואי צמוד והשגחה רפואית קפדנית. כדי לתת מענה הולם לצורך הזה שהוא חשוב במיוחד בורחים לא מעט אנשים בגיל הזקנה לעבור להתגורר בבית אבות. בית אבות מספק לקשישים השגחה רפואית צמודה וקיימת בו גם מחלקה סיעודית שבה נמצאים אנשים שזקוקים לעזרה רפואית וסיעודית צמודה ביותר. בבית האבות פועל צוות רפואי של המקום והוא מספק מענה רפואי מידי בכל בעיה שעולה.

החברה

אתגר משמעותי אחר שעמו מתמודדים קשישים הוא האתגר החברתי. עם הגיל הולכים ומתרופפים קשרים חברתיים ובגיל הזקנה המעגלים החברתיים שלנו הולכים וקטנים. חברים הולכים לעולמם והיציאה לגמלאות מזמנת פחות ופחות מפגשים חברתיים. בית אבות מספק מענה גם בהקשר זה, אך לקשישים שאינם זקוקים להשגחה רפאית צמודה יש אפשרות לעבור ולהתגורר בדיור מוגן. דיור מוגן הוא למעשה קומפלקס של דירות מגורים נוחות ומאובזרות שנמצאות בקרבה זו לזו. הקשישים שגרים באותו המתחם יכולים ליהנות מחיי חברה ענפים ובמקום קיים צוות מקצועי שמספק מענה במקרים שונים.

עלויות

מרבית מוסדות הדיור המוגן ממוקמים בסמיכות לבתי חולים גדולים כך שבמקרה הצורך ניתן לפנות לקבל מענה רפואי בבית החולים. הדירות מחוברות בעזרת אינטרקום לצוות המקצועי. עלות המגורים בדירו מוגן אינה נמוכה, אך כיום נפתחים מסלולים שונים בבנקים לקשישים שמעוניינים להתגורר בדיור מוגן. עלות הפיקדון הא בין 800 אלף שקלים ובין 1.5 מיליון שקלים, ולכם לא מעט אנשים בוחרים למכור את דירת המגורים שלהם לטובת המעבר. מלבד זאת יש לשלם מידי חודש דמי אחזקה למקום.