משבר הסאב-פריים בארצות הברית הלחיץ אנשים רבים לגבי השקעות נדל\"ן. אחרי נפילות של בנקים שלמים, גדולים וותיקים בגלל מימון משכנתאות לרכישת בתים, למה לקחת סיכון? מי אני האדם הפשוט שיצליח היכן שגדולים וחזקים ממני נכשלו? אבת האמת היא שהתמונה מעט יותר מורכבת והשקעת נדל\"ן, דווקא בעת האחרונה יכולה להניב תשואה ממש טובה וברמת סיכון נמוכה מזו של השקעה בבורסת ניירות ערך. הכל עניין של בדיקה יסודית לפני את הנתונים, סקירת נדל\"ן והשקעה באפיק נדל\"ני ריאלי. נדל\"ן, כמו מוצרים אחרים, מכיל מגוון של אפשרויות החל מקניית מגרש חקלאי בתקווה שיופשר בקרוב, דרך רכישת נדל\"ן בחו\"ל ועד רכישת דירה להשקעה בארץ. גם ריהוט גן יכול להיות מוצלח ביותר או חיקוי זול ולא איכותי, הכל תלוי בסקר השווקים שביצעתם ובחברה בה החלטתם לקנות.

 

יתרונות של השקעת נדל\"ן

עם נדל\"ן אתם נותנים לכסף לעבוד בשבילכם. אם השרקעתם נכון, נכס הנדל\"ן שלכם יניב תשואה שנתית טובה וקבועה לאורך זמן לשביעות רצונכם. אם לקחתם מינוך גבוה, כלומר משכנתא, כדי לרכוש נדל\"ן בסכום גבוה ואולי לא ממש ריאלי, אז יש מצב שמחיר הנכס יהיה נמוך מגובה המשכנתא ובמקום תשואה תתמודדו עם הפסד. לכן, חשוב לדעת באיזה אפיק נדל\"ני פחות מסוכן להשקיע ומה התשואה שמציע כל אפיק. מי שמצפה לתשואה חיובית מנדל\"ן צריך לקחת בחשבון שמדובר על השקעה לטווח ארוך. כמובן, השקעות נדל\"ן יכולות להיות בתחומים רבים, בין אם זה ברכישה של משרדים להשכרה בתל אביב ובין אם זה ברכישה של בתים פרטיים להשבחה ומכירה או השכרה שלהם לדיירים שונים.

 

מה החישוב של תשואה על נדל\"ן?

תשואה מחשבים אחת לשנה, כאשר בסיס החישוב הוא ביחס לסכום הרכישה. התשואה בעצם מגדירה את השינוי בערך הנכס על פני הזמן בנטרול שינויים של מדד, ריביות ופחת. הסכום שיתקבל הוא התשואה שלכם.

בדירה חישוב התשואה מאוד פשוט, כי כל עלייה במחיר המכירה מול מחיר הקנייה מעיד על תשואה חיובית. לכן, דירות להשקעה הן השקעת נדל\"ן סולידית ובטוחה יחסית, כמובן שהתשואה תהיה שמרנית יותר אך בטוחה.

תשואת מגרשים יכולה להיות קשה יותר לחישוב, לכן גם יותר מסוכנת, אך עם פוטנציאל להיות גבוהה יותר מתשואת דירה. בדרך כלל במגרשים מתייחסים לתשואה שתתקבל אחרי שתהיה בנייה והיא תימכר.