כאשר אתם מתלבטים לגבי בחירת ביטוח משכנתא לדירת החלומות שלכם, המטרה היא לקבל את הביטוח הזול ביותר או הנוח ביותר שגם יהיה מקובל על הבנק, שכן הבנק הוא זה שצריך לאשר את הפוליסה של ביטוח משכנתא. לצורך החלטה תוכלו לערוך השוואות בין חברות רבות ככל האפשר בין אם זה על ידי קבלת הצעות טלפוניות, קבלת הצעות במייל, שיחה עם נציגים שונים של חברות ביטוח וגלישה באתרי האינטרנט ומילוי פרטים במחשבונים רבים של חברות ביטוח שונים. שיטה זו אכן תספק לכם פרטים רבים אך עלולה גם לבלבל אתכם ולהתיש אתכם. אפשר מצד שני לנקוט גישה תבוסתנית ולומר מה זה משנה הרי אנו משלמים כל כך הרבה כסף בחודש לבנק אז נשלם לו עוד קצת עבור הביטוח. גישה זו יכולה להתאים למי שהוא צעיר, בריא ולא מעשן. הגישה השלישית היא איפה שהוא באמצע. לקבל הצעה משלוש חברות שונות, אפילו דרך הבנקים שמציעים לכם אפשרות לעשות זאת ואז להרויח מכל העולמות.

 

גורמי סיכון והעלויות של ביטוח משכנתא

ההבדלים השונים בין ביטוח משכנתא בחברה זו או אחרת, אך גם בין גובה הפרמיה החודשית שאנשים נדרשים לשלם עבור ביטוח משכנתא נובע מגובה המשכנתא, מהמצב הבריאותי ומגורמי סיכון. פירוש הדבר הוא שעישון שנחשב לגורם סיכון גבוה בחברה המערבית גורם לעלייה בגובה הפרמיה שיש לשלם מדי חודש. פירוש נוסף הוא שאנשים בעלי מחלות שונות כמו מחלות לב, אפילפסיה, סיסטיק פיברוזיס, איידס, אנשים שהחלימו או שמחלימים ממחלות ממאירות נתקלים בקשיים רבים לקבל ביטוח משכנתא, ונדרשים לשלם סכומים חודשיים גבוהים יותר ביחס לאחרים שאינם נמצאים באחת מקבוצות הסיכון. כך שהמעט שאתם יכולים לעשות עבורכם, עבור יקיריכם ועבור ההחזרים החודשיים הגבוהים על ביטוח משכנתא הוא להפסיק לעשן.

 

תחרות בין ענקים והאיש הקטן באמצע

הסיבה שעומדת בסיס כל השיקולים האלה היא לא בהכרח דאגה לשלומכם ובריאותם אלא כסף. דאגה לרווחיהם של הבנק מחד ושל חברת הביטוח מאידך. אך המתח הקיים בין השניים יכול להניב עבורכם פירות רבים. אחד מפירות אלה הוא פרי מר – מתוק. כי במקרה שאחד משני הלווים מת ומשאיר את משפחתו במצב של אובדן הכנסה לצד הכאב והיגון על אובדנו, לפחות הדאגה הכלכלית על תשלומי המשכנתא יורדת מעל כתפיהם והם לא מאבדים את הגג שמעל ראשם. יש לציין כי במקרה שאחד מבני הזוג מתאבד במהלך השנה הראשונה של הביטוח, הביטוח אינו תקף, אך מגבלה זו בודאי מוכרת לכם מכל ביטוח חיים אחר.

 

בין הבנק לחברות הביטוח

אם אתם מתלבטים בין ביטוח משכנתא באמצעות הבנק לבין ביטוח באמצעות חברת ביטוח, בגילאים מתקדמים התלבטות זו נחסכת מכם שכן הבנק מגביל את גובה המבוטחים עד 55, ואילו חברות הביטוח מאפשרות לבטח גם אנשים מבוגרים יותר. בכל אופן חובתו של הבנק, כשאתם דנים איתו על כל התהליך של קבלת משכנתא, ליידע אתכם בכל השלבים, ולהסביר לכם כי זכותכם לערוך את הביטוח גם בחברות שונות. יחד עם זאת אין הדבר מונע מן הבנק את הנסיון לשכנע אתכם לרכוש ממנו פוליסת ביטוח משכנתא. אך מטרתו העיקרית היא למכור לכם הלוואה ולכן הוא שם את עיקר הדגש בתחום זה.