משכנתא היא מילה הנזרקת לחלל האוויר מספר לא מבוטל של פעמים במהלך חיינו, ולכן ניתן לומר שהיא מהווה חלק בלתי נפרד משגרת החיים של כולנו. במאמר קצר זה ננסה לעשות קצת סדר בבלאגן, להסביר בקיצור נמרץ על מה בדיוק מדובר, וכמובן, מדוע בכלל חשוב לדעת ולהכיר את הנושא לעומק. אפשר לומר באופן כללי ובקיצור, כי המשכנתא היא למעשה שעבוד של נכס נדל\"ני כעירבון להלוואה גדולה וארוכת טווח. לכן, כאשר אדם כלשהו מעוניין בקבלת הלוואה גדולה לרכישת דירה למשל, הדירה עצמה הופכת להיות העירבון של הבנק לכך שאותו אדם יחזיר את הלוואתו.

למה אנחנו צריכים את זה בכלל?

שאלה מצויינת. ברור שעדיף לקנות בית, מגרש, או נכס נדל\"ני אחר, ללא צורך בהתחייבות להלוואה. אך לא תמיד מצוי ברשותנו הסכום המלא שיאפשר לנו לעשות זאת. ההלוואה מאפשרת לנו לקנות נכס נדל\"ני מסוים, גם אם אין ברשותנו הסכום המלא שלו, וזה יתרון משמעותי. אך מעניק ההלוואה, בדרך כלל הבנק, זקוק לעירבון מסוים, אשר יבטיח לו כי האדם לו ניתנת ההלוואה אכן יחזיר אותה. משום כך, משועבד הנכס לבנק, עד לפירעון ההלוואה כולה, כלומר עד להחזרת ההלוואה במלואה על ידי הלווה.

יתרונותיה של המשכנתא

היתרון המשמעותי ביותר של הלוואה מן הסוג הזה היא היכולת לקבל הלוואה בסדר גודל משמעותי מאוד, סדר גודל שמאפשר לנו את רכישת הנכס הנדל\"ני גם אם אין ברשותנו את סכום עלותו המלאה בשוק, וגם אם אין ברשותנו אפילו מחצית מן הסכום. פריסת התשלומים הרחבה של ההלוואה מאפשרת לנו להשיג את הסכום הזה במשך מספר שנים ואף עשרות שנים, ולכן, למעשה, היא זו המעניקה לנו את האפשרות לרכוש נכס על סמך הכנסותינו העתידיות, ולאו דווקא על סמך ההון שלנו ברגע נתון.

לסיכום

מקווים שמאמר זה עזר לכם להבין את הנושא קצת יותר. זוהי הצגה \"על קצה המזלג\" וכמובן שאפשר וצריך לחקור את הנושא יותר לעומק: ישנם סוגים שונים של הלוואות ופריסות תשלומים משתנות. שיהיה בהצלחה!