מחבר:
הגיל השלישי הוא תקופת חיים לא קלה, אנשים שהיו פעילים ויצרנים כול חייהם, הקימו משפחה ופירנסו, מוצאים עצמם לפתע בתהליך הדרגתי של הדרדרות פיזית ונפשית, הכוחות פוחתים ומה שבעבר היה קל לעשייה הופך קשה ומתסכל. בני הגיל השלישי זקוקים לתמיכה ותמורה לשנים הארוכות בהן הם תמכו בנו, אלטרנטיבות של מגורים המיועדים למגורי הקשישים מבטיחות תמיכה ופיקוח אשר מעניקים להם סביבה מגורית מוגנת וערנית לצרכים שלהם, ויכולה להפוך את חייהם לקלים יותר ונוחים בהרבה. ישנן מספר אלטרנטיבות מגוריות כאלו כמו בית אבות על סוגיו השונים, ומגורים בדיור מוגן ברמות שונות של תמחור ואיכות חיים. בארץ ההצעה הפופלארית ביותר במסגרת דיור מוגן היא לדירת שני חדרים, אך ישנן גם הצעות לחדר או לדירה מרווחת של כמה חדרים.

ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות נעוץ ברמת התפקודיות של הקשיש, בדרך כלל בית אבות הוא מוסד המציע תמיכה מלאה יותר לקשיש, ומסגרת שמאפשרת פחות חופשיות, יש לכך יתרונות חסרונות ובאופן כללי לקשיש שאינו מנייד בעצמאות ורמת צלילותו יורדת בהתמדה זו תהיה מתכונת המגורים המומלצת. דיור מוגן לעומת זאת מציע מסגרת של דיור מאובזר בסביבה מוגנת וחברותית, כאשר הדגש מושם על מסגרת השומרת את עצמאות הקשיש לעצמו, שליטתו על סדר יומו, יכולתו לארח במרחב פרטי לפי עיצובו ובחירתו.

מיקום הבית החדש

למיקום בית האבות או מסגרת הדיור המוגן ישנה חשיבות רבה כשבאים לבחור פתרון מגורי לקשיש, דווקא קשריו החזקים של הקשיש צריכים להיות נגישים וזמינים לו, משום שבגיל השלישי נראה לפעמים שהעלם מצטמצם לקשיש, ובקשרים קהילתיים ומשפחתים יש ערך רב לאישוש ויציבותו של הקשיש, לכן מומלץ לבחור מיקום שקרוב למשפחה הקרובה והתומכת, שמאפשרת הגעה קלה אל המוסד ומהמוסד לבית המשפחה והחברים. כדאי לוודא את אפיקי התנועה האפשריים לקשיש, תחבורה ציבורית זמינה, ואף הליכה רגלית קלה למרחק קצר מבית הילדים למוסד.

חלק ממסגרות הדיור המוגן ובתי האבות ממוקמים בפרברים השקטים של הערים, וחלק אחר ממוקמים במרכזי הערים על קצבם האורבני השוקק, רצוי מאד להתייעץ עם הקשיש לפי יכולותיו ורמת תפקודו המנטלית והפיזית ולהתאים את המיקום לטמפרמנט שלו, ולרצונו בסביבה שקטה או ערנית ומלאת חיים. במקרה ומדובר בקשיש שרמת תפקודו דורשת טיפול מתמיד והדוק, הרי בית אבות שקט ורגוע הוא האידיאלי לו, במקרה ומדובר בקשיש עצמאי ונמרץ שעצמאותו חשובה לו, הרי מרכז עיר, בקרבה לבית הילדים או בקירבה לתאטרון, הקניונים, וכדומה, יהיה הפתרון העדיף.