מחברת:
לאלו שבגיל השלישי ישנם קשיים, שלנו לא מוכרים, הגיל נותן את אותותיו, מעגל החברים קטן, ופעילויות ביבר נעשו ללא מאמץ הופכות מורכבות ומתישות בזמן קצר. אך למי שהתמזל מזלו ולמרות הירידה בתפקודו, בריאותו באופן יחסי טובה, הוא שולט בחושיו במלואם, וירידתו בתפקוד מתונה ואיטית, חשוב גם לקבל פתרונות ששומרים ומתאימים לעצמאותו, פתרון נפוץ כזה הוא המעבר לדיור מוגן. דיור מוגן הוא פורמט מגורים חדש יחסית בארץ, למרות זאת הביקוש לו רב בקרב הקשישים, ומקומות חדשים נפתחים כול הזמן, זהו תחום נדל\'\'ן המושך חברות רבות משום שהוא מבטיח להם בסופו של דבר נכס בביקוש מתמיד שנשאר בידהם וניתן לשוב ולהציעו ללקוחות חדשים.

מדוע הדיור המוגן כה מבוקש? משום שמדובר בפתרון מגורים איכותי, המבטיח לחיים שמירת איכות חייו כפי שהכירה, ואף שיפור שלה באמצעות מתקני פנאי ובילוי, בחלק ממרכזי הדיור המוגן ניתן לשמוע הרצאות אקטואליות באולם מיוחד ובחלקם אף מצויה בריכה, ומתקנים נוספים, אך היתרון הגדול של מסגרת הדיור המוגן הוא ביצירת אפשרות של סביבה ביתית ומוכרת, ממש העתקת חפציו של הקשיש כפי שהכירם אל חלל חדש ומאובזר לצרכיו החדשים, כך מושג פתרון של חיזוק המוכר ושמירת פרטיותו של הקשיש, בתוך מרחב מוגן, מפקח, ואידיאלי למילוי צרכיו. הדיור המוגן מאפשר לקשיש לשמור על שגרת יומו כפי שהכירה ומבלי התערבות חיצונית, במרחב שהשירותים השונים בו נגישים, כמו מרכז לעריכת קניות ומרכז בילוי, ובנוסף הוא מאפשר לקשיש להגדיל את חוג מכריו ולהופכם לחברים חדשים, בקרב שאר המתגוררים בדיור המוגן, קשישים כמותו בעלי רקע דומה.


כיצד ניתן לממן פתרון זה?

בית אבות הוא פתרון יקר יחסית, משום הביקוש ומשום התנאים האופטימלים לגיל השלישי, לצד תשתיות שהן ברמת מלון, ניתנות תשתיות מגן ופיקוח כמו צוות רפואי מוכן, אמבולנס חירום וכדומה. למי שידו לא משגת פתרון זה, מוצעים כיום אפשרויות שונות במסגרת של משכנתא הפוכה שמציעים הבנקים, פתרון זה מציע לקחת משכנתא למימון השהות בדיור המוגן, שהות הכוללת הפקדת פקדון גבוה הנשחק בכול חודש ותשלום חודשי נוסף עבור השירותים השונים במתחם, כאשר התשלום על המשכנתא מהבנק אפשרי או כהחזר הלוואה או מול ערך הדירה שבבעלות הקשיש ואותה הוא עוזב, לאחר סיום השהות בדיור המוגן או פטירתו של הקשיש, מנכים משווי הדירה את עלות המשכנתא והשאר ניתן ליורשיו החוקים. פתרון זה מאפשר לרבים יותר לממן המשך חיים עצמאי, תוסס, בסביבה מעודדת ומפוקחת.