מחבר:
לקשיש שהגיעה העת שהסתייע בסיוע במטלות היומיום דיור מוגן או בית אבות  יכולים להיות פתרון טוב, כמובן לפי רמת תפקודו ובריאותו הכללית, בעוד ניתן לקבל סיוע במימון שהייה בבתי אבות, דיור מוגן לא מסובסד והתשלום כולו נופל על כתפיו של הקשיש, בנוסף עלות דיור מוגן היא גבוהה יחסית, ובהתאם לרמת השירותים הגבוהה שהמסלול מספק. בדיור מוגן הקשיש לא רוכש את יחידת המגורים לצמיתות אלא רק לתקופת שהייתו ומגוריו במקום, לכן נשאלת השאלה האם דיור מוגן הוא הוצאה כדאית לקשיש. מבחינת בטחונו ואיכות חייו של הקשיש ומבחינת דאגת משפחתו לו, התשובה חיובית, מגורים נעימים ומותאמים לגיל השלישי, בסביבה מפקחת ומבוקרת הם פתרון ראוי. מבחינת מאזן הבנק של הקשיש השאלה כבר מורכבת.

ברכישת נדל\'\'ן אנו מקבלים תנאי תשלום שלאחר שאנו עומדים בהם לאורך התקופה עד מילוי כול חובות התשלום, הנכס עובר לבעלותנו המלאה. במודל של דירה בדיור מוגן מדובר על תשלום חודשי על השירותים הנילווים, בנוסף להפקדת פקדון ממנו נגרע חודשית סכום מוסכם לתשלום עבור הנכס. הנכס עצמו שווה ממש כנכס שהקשיש קנה, אלא שהוא אינו יכול למכורו ובמקרה עזיבתו או פטירתו, נגרע סכום תקופת שהייתו מהפקדון, והנכס מוצע לאחרים, קשישים להם הוא דרוש. יתרת הפקדון מוחזרת למשפחת הקשיש ויורשיו החוקיים. ישנם בנוסף גם תנאי רכישה אחרים וכדאי לבדוקם ולבחור במתאים ביותר לכם.

בעיתיות במסירת הפקדון ושינוי תנאים

לא פעם עולות תלונות עקב שימוש שאינו מוסכם בפקדון, חברות ניהול שבבעלותן המתחם גורעות מהפקדון סכומים שלא הוסכם על גריעתם, הפקדון מוחזר לקשיש או למשפחה באיחור ולאחר שחיקה בערכו וכדומה, אלו אינן תלונות המשקפות את התחום אלא מעט המעיב על הרוב הגדול הפועל לפי ההסכם והחוק. בעיה נוספת שיכולה לעלות היא שינוי אופי הנכס, לדוגמא הקשיש ומשפחתו בוחרים במתחם מגורים מוגן שבו גן לשימוש ורווחת הקשישים, אך זמן מה לאחר המעבר ממירה החברה שבבעלותה המתחם את השימוש בגן לנכס מניב יותר, ובכך נגרעת איכות חיי הדיירים, כיום, מאז דצמבר 2012 שינוי כזה בתנאים שלא בהסכמת הדיירים נחשב לא חוקי, ומסכן את מעמד העסק.
בין אם מדובר בדיור מוגן או בית אבות  מדובר בהשקעה כלכלית שיש לשקולה בכובד ראש, כאשר טובת הקשיש היא המרכז והתכלית. בניגוד להשקית נדל\'\'ן שנותרת איתכם, במסגרות אלו אתם נכנסים להשקעה שלא משאירה בידכם נכס אך מנגד מטיבה מאד ומונעת סיכונים בחייו של הקשיש האהוב. סכום הפקדון המומצע עומד כיום על כ-800.000 ש\'\'ח, וסכום בתשלום החודשי על כ- 6000 ש\'\'ח, כאשר ככול שרמת השירותים עולה, כך גם מטפס מחיר התשלום החודשי עבורם.