מחבר:
קניית של נדל\"ן עסקי כמו משרדים להשכרה בתל אביב או דירות להשקעה ברמת גן דורשות חשיבה מוקדמת, ניתוח שווקים ומגמות. חברות גדולות לתיווך נדל\"ן המתמחות בהשקעות נדל\"ן יכולות לתת שירות מקצועי למשקיעים פרטיים ועסקיים הקשורים לרכישות מסוג זה, ובמקרים רבים הם גם יתנו יעוץ בנושא המימון של נכסים אלה עבור הגורמים השונים. נדל\"ן עסקי כמסלול השקעה מעניין מצד אחד משקיעים מחו\"ל ברכישת נדל\"ן להשקעה כמו משרדים להשכרה בארץ ובמקביל לקוחות ישראלים רציניים יהיו מעוניינים ברכישת נדל\"ן עסקי בחו\"ל וינצלו לשם כך את שירותיה של החברה בישראל. היעוץ יתבסס על הבנת צרכי הלקוח ומטרת הרכישה של הנכס. יש הבדל בין חברת גדולה הרוכשת נכס להשקעה לבין צרכים של זוג צעיר בראשית דרכו הקונה דירה למגורים.
 

ניתוח הצרכים של העסק

רכישת נדל\"ן לעסקים מצריכה ניתוחים שונים הקשורים לאופי העסק ומטרותיו. לפני החלטה על נתיב השקעה עסקי יש לערוך ניתוח מעמיק של צרכיו של העסק בהווה ובעתיד. בשיתוף עם גורמים חשבונאיים של העסק ועם מנהליו יש להחליט על אסטרטגיית ההשקעות בנדל\"ן המיטבית לעסק עצמו. כאשר נרכש נדל\"ן שישמש את העסק לצורך פעילות השוטפת יש למפות את מאפייני העסק, דרך העבודה, מספר העובדים, מערכת העבודה מול ספקים כדי לבחור את המיקום המתאים ביותר. יש הבדל באופי הספקים של עסק שמתמקד בהייטק לבין עסק שמתמקד בייצור אמצעי הדברה.
 

ליווי הלקוח לאורך כל הדרך

חברת נדל\"ן שמלווה עסקים תעניק ללקוח העסקי גם ניתוח של כל העלויות הכרוכות בנכס. בין אם מדובר בהוצאות שכירות ובין אם מדובר בהוצאות רכישה. בנוסף יש להביא בחשבון הוצאות הפעלה ותחזוקה, מסים וארנונה שהם חלק משמעותי בעלות ההפעלה החודשית של העסק. לשם כך על חברת הנדל\"ן להציע לעסק מספר חלופות ולנתח את ההבדלים ביניהם ולבסוף כשנבחר הנכס להשקעה היא גם תלווה את הלקוח שלה בכל שלבי המשא ומתן תוך הקפדה על השגת התנאים הטובים ביותר ללקוח שלה, עד סגירת חוזה סופי. עסקה מוצלחת תניב עסקאות נוספות בעתיד שכן הגורם העסקי ידע שיש לו ענין עם חברה רצינית שמכירה את העדפותיו וצרכיו.