מפעלים הם טריטוריה פרטית שמחייבת בקרה של היוצאים והנכנסים. המפעלים עצמם מוקפים בגדרות ואפשר להיכנס אליהם רק בדרכים מסומנות וסלולות. במפעלים נערכים תהליכי ייצור. יש צורך להגן על העובדים ועל המתקנים מפני זרים. במפעלים שונים יש גם סודות ייצור שאסורה הגישה אליהם על ידי זרים. במפעלים שונים יש אזורים שמאוד מסוכנים לציבור האנשים, והגישה אליהם היא למורשים בלבד ועם אמצעי בטיחות שונים. לכן יש צורך להקפיד על סינון האנשים הנכנסים למקום. סינון ובקרה על הנכנסים והיוצאים. בכניסה לחניונים רוצים לאפשר כניסה למורשים בלבד. יש חניונים תת קרקעיים ששייכים לחברות הייטק. הכניסה לחניונים אלו רק על פי כרטסי עובד חכמים. ולעיתים הכניסה היא רק דרך שער ברזל מסתובב אוטומטית.דרך טובה לווסת תנועת הבאים לתוך המתחמים הפרטיים האלו היא באמצעות שערים חשמליים לסוגיהם. יש מספר סוגים של שערים חשמליים. כל סוג של שער חשמלי מתאים לסוג מתחם אחר.

 

מקומות ביטחוניים

 

במפעלים גדולים יותקנו בדרך כלל שערים כבדים שנעים על מסילות. אלו הם שערים שעשויים ממתכת כבדה הם מופעלים על ידי מנועים. השומרים בשער מפעילים אותם בלחיצת כפתור. היתרונות של שערים אלו הם במשקלם ובכך שהם נסגרים אוטומטית, ואי אפשר להיכנס דרכם בצורה קלה. הם גם פעמים רבות מצולמים על ידי מצלמות אבטחה ונלווים אליהם גם נורות צהובות מהבהבות.יש מפעלים ביטחוניים רגישים שהשמירה עליהם היא שמירה הדוקה וכבדה. יש גם מחנות צבא רגישים. כמו שדות תעופה, מחנות של הפיקודים השונים של המטכ\"ל ועוד. במקומות אלו תהיה הכניסה מאובטחת מאוד בנוסף לשערים לכבדים יהיו עוד גורמים שמעכבים את הנכנסים. סוגי מחסומים, מצלמות אבטחה ועוד. כל זאת כדי למנוע מצבים של כניסה בכוח אל המקום. יש שערים נגררים  שאפשר לראות דרכם. יש שערים שהם גם אטומים במתכת דקה לכל אורכם ואי אפשר להסתכל דרכם. כדי למנוע הצצה אל תוך השטח הפרטי.

 

מתחמים פרטיים שונים

 

מתחמים פרטיים אחרים מסתפקים פעמים רבות במחסומים ובשערים חשמליים פשוטים יותר. מחסום זרוע הוא סוג של שער חשמלי מאוד נפוץ הוא נמצא בעיקר בכניסה לחניונים לישובים פרטיים לשכונות ועוד.מחסום זרוע בחניונים נועד לווסת את הכניסה לחניון. לגבות דמי כניסה מבעלי רכבים. מחסומים אלו מופעלים על ידי כפתורים, על ידי כרטיסים מגנטיים חכמים, טלפונים ניידים, שליטה מרחוק ועוד.הם קלים ויעילים מחירם זול יחסית. הם עשויים ממתכת קלה דוגמת אלומיניום או עץ. יש שכונות בתוך ערים שמתקינים שערים חשמליים כאלו. לצורך סינון האנשים שנכנסים. במקרים רבים בלילות יש גם שומרים שמונעים כניסת זרים ולא מוזמנים. סקרים הוכיחו שפיתרון זה מאוד יעיל ומוריד את רמת הפשיעה, הגניבות והפריצות במקומות מאובטחים אלו. שערים אחרים שנמצאים בשימוש הם שערי כנף. אלו הם שערים קלים שנעים על צירים. הם מופעלים על ידי מנועים חשמליים.יתרונם הוא במחירם הנוח, ובתפעולם הקל יחסית. שערים אלו ואחרים מגיעים בעיצובים שונים ובצבעים שונים. כל אחד לפי טעמו ויכולתו הכספית.