אחד מהאירועים היותר מרגשים שיכולים לקרות לאדם בחייו, מעבר לחתונה או ילד שנולד, זה היום שבו הוא הולך לבנק כדי לקחת משכנתא. אומנם זה נכון שרוב האנשים היו מעדיפים לזכות בלוטו או פשוט להיוולד למשפחה עשירה וכך לא היה עליהם לבקש הלוואת מהבנק, אך האמת היא שרוב האנשים לא נמצאים בקטגוריות הללו, ורוב האנשים לא רק שצריכים לבקש הלוואות מהבנק, אלא הם גם צריכים לעבור קשה בשביל זה. הנושא של משכנתאות בישראל שונה מאוד ממה שהוא היה בעבר, כי אם בעבר לקוחות הבנקים היו ניגשים רק לבנק הספציפי שלהם כדי לבקש הצעה להלוואה הגדולה הזו, הרי שהיום כל לקוח יכול לגשת לכל בנק כדי לשמוע מה יש לבנק להציע לו.

כל בנק והתנאים שלו

משכנתא שאפשר לקבל בבנק מסוים עם ריבית מסוימת זה לא בהכרח מה שאפשר לקבל בבנקים האחרים, ולכן יש משמעות לעניין של לעבור בין הבנקים השונים ולקבל כמה וכמה הצעות. כל בנק יכול להציע לכל לקוח את ההצעה שנראית לו הכי מתאימה לאותו הלקוח, אך בסופו של דבר, מי שיקבל את ההחלטה האם לקחת את המשכנתא בתנאים הללו, זה רק הלקוח. כמו כן, כל לקוח יכול להחליט גם לגשת לבנק כדי לשמוע את התנאים שאותם מציעים לו לא לבדו, אלא עם יועץ המשכנתאות שלו, ואין ספק שלעיתים יש לכך השפעה מהותית.

הביטוח הוא חיובי ונחוץ

אם יש משהו שאף בנק לא יכול להתפשר או לוותר עליו, זה על הנושא של ביטוח המשכנתא. מדובר על חוק של ממש, והוא פועל לא רק לטובת הבנקים, אלא גם לטובת הלקוחות עצמם. ביטוח משכנתא זו אומנם עוד הוצאה שצריך להוציא הלקוח בדרך לקניית הדירה החלומית שלו, אך הביטוח הזה יכול לתת הגנה למשפחה שלו אם חלילה יקרה לו משהו ולא תהייה לו אפשרות להחזיר את ההלוואה הגדולה. לסיכום, אין ספק שעולם המושגים בנוגע למשכנתאות הוא זר לרוב האנשים, אך מדובר על מושגים שכדאי ללמוד ולהכיר כדי לחתום על עסקה מוצלחת וטובה.