קרקע חקלאית- לא רק לגינה מחוץ לעיר

קרקע חקלאית היא קרקע שכרגע יעודה הוא חקלאות. מילת המפתח פה היא: כרגע ובכך בעצם טמון הפוטנציאל שלה. קרקע חקלאית היא קרקע שכרגע ניתן לגדל עליה גידולים חקלאיים. רכישה של קרקע שמוגדרת חקלאית מאפשרת לרוכשיה לפצוח בקריירה חקלאית כלשהי אם זהו חלומם או להשכיר את הקרקע עבור חקלאים המחפשים מקום לגדל בו את גידוליהם, אך לא כך בהכרח יהיה בעתיד

 

שינוי יעודה של הקרקע

מרבית הרוכשים אינם רוכשים אותה על מנת לפצוח בקריירה של מגדלי תפוזים, תותים או כל גידול חקלאי אחר. הרוכשים אותה עושים זאת מתוך הנחה שיום יבוא והמדינה תכריז על שינוי יעודה של הקרקע ותפשיר אותה למטרות בניה. אז מחירה של הקרקע עולה במאות אחוזים והיא עשויה להניב תשואה גבוהה ביותר לרוכש אותה כקרקע חקלאית אשר ימכור אותה כקרקע המיועדת למגורים. יש הקונים את הקרקע על מנת למכור אותה לאחר מכן, ויש העושים זאת על מנת לספק לילדיהם קרקע לבנות עליה את ביתם. היום קניית בית אינה פשוטה. זוגות צעירים רבים שוכרים דירות כאשר מדי פעם הם נאלצים לעשות פינוי דירה על פי גחמותיו של בעל הבית ולמצוא להם בית אחר. על מנת למנוע פינוי דירה כזה ולסייע לזוג לבנות את ביתו שלו שיהיה בבעלותו, יש הרוכשים קרקע חקלאית למטרה זו.

 

האם אלה חלומות באספמיה?

כאשר רוכשים קרקע חקלאית יש כאן גם מרכיב של אופטימיות ותקווה. אין ביטחון ברכישת קרקע כזו משום שאין הבטחה שאכן היא תופשר. עם זאת, בהחלט ניתן לראות שזאת המגמה. יותר ויותר קרקעות הופכות לקרקעות לבניה. ניתן לראות את המאבק על כל דונם הנובע מאינטרסים שונים. לרוב המאבק הוא בין הצורך בדיקות ובבניה לרצון לשמירת הטבע בארץ. יש סיכון מסויים ברכישת קרקע חקלאית אך זהו סיכון מחושב כי חלק ניכר מהקרקעות החקלאיות בארץ יופשר עם הזמן. לכן, רכישת קרקעות חקלאיות אינן חלומות באספמיה. יש סיכוי גדול שקרקעות יופשרו ואז ניתן לעשות מהן רווח יפה או לדאוג לשטח למגורים לדור הבא.