מה משפיע על מחירי הנדל\"ן

נדל\"ן הוא שוק מסובך ומורכב. מי שיש לו כסף רזרבי רב נהנה, אך מי שמעוניין לקנות דירה רק שתהיה בבעלותו נתקל בקשיים רבים בדרך, כמו בכל שוק שבו רב הביקוש על ההיצע, המחירים עולים. זהו המצב בשוק הנדל\"ן. למרות שישנה בניה, היא אינה מספיקה. למרות שישנה בניה לגובה שמגדילה את כמות הדירות ביחס לשטח, עדיין אין מספיק. במיוחד באזור המרכז ניכרת המצוקה.הביקוש גדול בהרבה מההיצע באופן שלא ניתן לגשר עליו. בלב תל אביב הדירות יקרות מאוד והתמורה המתקבלת אינה תואמת את המחיר. מדובר לרוב על דירות ישנות שאם מעוניינים לגור בהן בנוחיות צריכים להשקיע בהן גם בשיפוץ. גורם משפיע נוסף הוא משקיעים זרים אשר מסייעים או גורעים למצב השוק בהתאם למצב הכללי בארץ, שכידוע אינו יציב במיוחד.

 

איך לרכוש נדל\"ן למרות הקשיים

מילת המפתח ברכישת נדל\"ן היא פשרה. המעוניינים כבר לעשות פינוי דירה שכורה בה גרים היום לטובת נכס שיהיה בבעלותם, צריכים להתפשר על אחד או יותר מהקריטריונים הבאים: מיקום הדירה בארץ, מספר החדרים בדירה, הסביבה בה נמצאת הדירה בתוך הישוב. לגבי מיקום הדירה בארץ, רבים מעוניינים בדירה הקרובה למרכז. היום מגורים באזור פריפריאלי יותר אינו גורע מהחיים אלא לעיתים קרובות להיפך. אין מדובר בהכרח על אזור פריפריאלי באופן קיצוני כמו מרכז הנגב או מרום הגליל, אך אזור כמו אזור יקנעם התקרב למרכז באורח פלא מאז סלילתו של כביש 6. ניתן להתפשר על מספר חדרים. אם התכנון היה חדר לכל ילד אפשר לפחות בשנים הקרובות שהילדים יגורו בחדר אחד ורק לאחר מכן לעבור לדירה גדולה יותר. גם שכונה ברמת ביניים ולא גבוהה, בית על כביש ראשי בישוב בו מתגוררים- כל אלה הם דרך להורדת המחיר.

 

לדחות קצת את הקניה

האופציה האחרונה היא לבצע פינוי דירה בשלב מאוחר יותר וכרגע כן להסתפק בדירה שכורה. ישנן דירות שכורות נעימות שמיועדות גם לזוגות או משפחות ולא רק לסטודנטים. תמיד אפשר לחלום עוד קצת ולחכות עם מימוש החלום.