גם אם דירה מוצאת חן- לא למהר

קניית דירה היא מהלך שמבוצע לעיתים רחוקות בחיים ולכן יש לתת בו את הדעת לכל מיני דברים. לראות את הדירה ולסייר בין חדריה אינן פעולות מספיקות. יש לבדוק דירה לעומק לפני שחותמים על חוזה וקונים את הדירה. יש לבדוק את הדירה מבחינה טכנית, בטיחותית ובדיקה של כל  מיני פרמטרים שהם סביב הדירה אך משפיעים בהחלט כעל איכות החיים בה. מיותר לציין שיש לבצע בדיקה מקיפה של המחירים של דירות נוספות בסביבה ולראות שהמחיר אינו גבוה מדי אך גם שאינו נמוך מדי. קניית דירה זולה מדי היא קניה של חתול בשק. בדרך כלל דירה לא נמכרת בזול ללא סיבה מיוחדת.

 

בדק בית- בדיקת איכות ובטיחות

כדי לדעת שאין בדירה בעיות בניה ובעיות בטיחות אשר יאלצו אתכם במקרה הטוב לשפץ ולתקן ובמקרה הפחות טוב לעשות פינוי דירה ולמצוא מקום מגורים אחר, יש לבצע בדק בית. בדק בית מתבצע על ידי מהנדס בניין אשר הוכשר לכך ויכול למצוא ליקויים במבנה או בעיות רטיבות שאינן בולטת לעין. גם אם יש לכם ידע טכני ועין טובה אין זה מספיק. יש להזמין לפנות לחברות בדק בית או מהנדסים העובדים באופן פרטי כדי לדעת שמבחינה בטיחותית אתם מכוסים.

 

בדיקת הנכס מבחינה חוקית

כדי לדעת האם האנשים אשר מציעים את הדירה למכירה הם אכן בעלי הבית, לדעת האם אין על הדירה עיקולים ועוד כל מיני שלדים בארון, יש לבדוק את הנושאים הללו. תדפיס מלשכת רישום מקרקעין או במילים אחרות נסח טאבו, יבהיר את הנושאים הללו. שימו לב גם שכל מה שמכילה הדירה, כולל מרפסות או מחסן אכן רשומים בטאבו.

 

בדיקת העומד להתרחש בסביבת הדירה

גם אם כרגע הדירה נמצאת בסביבה ירוקה וצופה לשדות, אין הדבר בהכרח ישאר כך. ניתן לבדוק לפחות את העומד להתרחש באזור בשנים הקרובות. לשם כך יש לגשת לעיריה ולהוציא תב\"ע (תכנית בינוי עיר) ולראות במו עיניכם שאין תכניות בניה בסביבת הדירה המיועדת בשנים הקרובות.

 

על ידי בדיקת כל התחומים, ניתן יהיה לבצע פינוי דירה מהבית הנוכחי ולעבור דירה בלב שלם.