מה עוד אפשר לומר על עולם הנדל\"ן שטרם נאמר? מה עוד אפשר לספר לאנשים מעבר לסיפורים המציפים אותנו בשנים האחרונות על המתעשרים החדשים? אדם שרכש דירה ברחוב מוזנח בבאר שבע, ומכר אותה כעבור חמש שנים ברווח מטורף, אישה שרכשה שתי דירות קטנות בתל אביב והיום מחזיקה בחברת השקעות גדולה בתחום נכסי דלא ניידי, משרדים להשכרה מצליחים ועוד. ישנם כל כך הרבה סיפורים יפים כאלה, שנוצר מעין חלום שכולם רוצים להגשים, להיות טייקון נדלן, להיות האיש שיביא את העסקאות הטובות והרווחיות ביותר, ויהפוך לאיש עשיר ובעל אמצעים. ובכן, בואו נעצור לרגע לפני שאנחנו הולכים להשקיע את כל כספנו בתחום זה. עולם נכסי דלא ניידי הוא עולם ייחודי בעל מאפיינים שלא מתאימים לכל אחד ואחד מאיתנו.

 

 

תחום אטרקטיבי אך גם מסוכן

 

 
 
סכומי הכסף המתגלגלים בשוק הנדלן הם סכומי עתק, שמכתיבים סיכונים גבוהים עבור כל מי שעוסק בתחום. מעבר לכך, העיסוק בתחום זה הוא כמו העיסוק בבורסה. החכמה היא לזהות מניה טובה כשאף אחד עדיין לא מכיר אותה ומחירה עדיין נמוך. או אז כאשר המניה מוכיחה את עצמה ועולה באחוזים גבוהים, הרווח מתממש. אך אם נכנס למניה שכל עם ישראל כבר רכש אותה, הסיכוי שנוכל להפיק ממנה רווח כלשהו הופך להיות לשולי לחלוטין, ואף גובר הסיכון להפסיד את הכסף בנפילה הבאה של המניה. צורת פעולה זו אופיינית גם לעולם זה של נדל\"ן שבו הסוד הוא לזהות נכס באזור דל ביקוש, במחיר נמוך, מתוך הנחה שהאזור יתחיל לפרוח בעתיד הקרוב, ולייצר תשואה גבוהה על הכסף שהושקע בו. היכולת לזהות נכס כזה, להשקיע בו כמות גדולה של כסף שהיה יכול להיות מושקע בערוצים אחרים, ולאחר מכן גם למכור אותו במחיר גבוה יותר, היא יכולת שלא כל אחד מחזיק בה, ויש ללמוד אותה תחילה.
 
 

אפשר להיכנס לתחום ממגוון כיוונים

 

 
 
בעולם זה של נדל\"ן פועלות מגוון רחב של חברות כמו חברת בנייה, חברת תיווך, חברת השקעה, קבוצות רכישה ואפילו מפנה תכולות דירה, אם כי מפנה תכולות דירה עוסק בעיקר בפינוי מבנים, ולא בעסקאות קניה ורכישה של נכסי דלא ניידי.