בעידן שבו איכות היא לא מילה גסה אנחנו מתחילים לבחון מחדש את האספקטים השונים של החיים שלנו במטרה להכניס לתוכם קצת יותר איכות. במשך שנים רבות האדם רדף אחרי רמת חיים וכעת כולנו מתחילים להתכנס בחזרה ולהבין שאיכות חשובה לא פחות ולעיתים אף יותר מרמת החיים. במקרים שבהם ניתן לשלב בין השניים באופן שהם לא בהכרח יבואו אחד על חשבון השני, הרי שאז יש לנו נוסחה מנצחת. בשנים האחרונות עם העלייה במודעות לאיכות הסביבה, הולכת ומתחזקת גם המגמה לעבור למבנים ירוקים ולאפשר סביבת מחייה ברמה גבוהה, תוך חסכון בהוצאות המחייה ושמירה על איכות הסביבה. שילוב מושלם של כל הדברים החשובים באמת.

אז מה היא בניה ירוקה למעשה?

בניה ירוקה הוא סטנדרט בניה שנשען על תקנות ברורות ומובחנות המתייחסות לתכנון, אופן הבניה, חומרי הגלם ותחזוקת המבנה. העקרון שמנחה את התקנות הללו הוא שיפור איכות החיים, שמירה על איכות הסביבה ויעול פיננסי של הוצאות המגורים. הפילוסופיה שעומדת מאחורי בניה ירוקה מתמקדת באיכות הסביבה, מה שאומר שכל התכנון נעשה תוך מיקסום השימוש בחומרים מתכלים במהלך הבניה והמנעות מקסימלית בשימוש בחומרים שאינם מתכלים. חלק משמעותי מחומרי הגלם הינם חומרים ממוחזרים. תקנות הבניה של בניה ירוקה בישראל אינן מתייחסות רק לתהליך הבניה עצמו, אלא הן מתייחסות גם לשימוש והתחזוקה של המבנה. המגורים במבנה הופכים כדאיים וההחזר על ההשקעה מורגש בחסכון בהוצאות החשמל והמים ובהענקת סביבת מגורים בריאה וידידותית למשפחות ולילדים. כמובן שבתים מהסוג הזה הם בתים מאד סחירים וניתן למכור אותם בקלות וברווח בעתיד, זאת לאור האטרקטיביות הרבה שאותה הם מגלמים בתוכם. העובדה הזאת הופכת את הנכסים שנבנו על פי התקן להשקעות נדלניות אטרקטיביות ביותר.

יעילות המערכות של בניה ירוקה בישראל

תכנון הבניה נעשה באופן שמאפשר למקסם את השימוש של משאבי הטבע המתכלים. תקן הבניה מאפשר למקסם את השימוש בתאורה הטבעית של אור השמש ובמקביל מאפשר לעשות שימוש מקסימלי בכל כיווני האויר. תכנון כזה מאפשר חסכון בהוצאות החשמל הן מבחינת התאורה והן מבחינת מיזוג אוויר וחימום. בנוסף, בבניה ירוקה ישנו שימוש במאגרי מים ממוחזרים למטרות השקייה ושימושי הבניין. משמעות הדבר היא חסכון בשימוש במים נקיים והקטנת היקף חשבון המים של הדיירים. המבנים ממוקמים במקומות אסטרטגיים ונגישים מאד, ושכונות המגורים בתקן מקפידות על תשתיות מפותחות הכוללות ריאות ירוקות, שבילים בטוחים ומערכת כבישים נוחה. הבניה הירוקה בישראל נמצאת בתנופה וכיום תוכלו למצוא מגוון פרויקטים ולפעמים אף שכונות שלמות בתקן. פרויקטים לדוגמא נמצאים במגוון מיקומים דוגמת עיר הימים בנתניה, יבנה הירוקה, רחובות הירוקה, אריאל הירוקה, נס ציונה ואחרים.