לאורך חייה של המשפחה הישראלית הממוצעת מתגלגל לו מחזור של מיליוני שקלים. יחד עם זאת, קרוב לוודאי שאף אחד מבני המשפחה לא למד מעולם כיצד יש לעשות זאת בצורה נכונה או כיצד ניתן למקסם את הפוטנציאל של מקור ההכנסה והרווחים אשר מחייב עבודה קשה ומייגעת מדי יום ביומו. במקרה הטוב, יכול מאד להיות שמאות אלפי שקלים מתוך התקציב של המשפחה מכוון לתשלומי עמלות ריביות ומשכנתאות, במקרה הפחות טוב וודאי כספים אלו מופנים לאוברדרפט.


ניהול התקציב המשפחתי- על ידי מי?


על אף כל זאת, מרבית המשפחות כיום ממשיכות לנהל את כספם בצורה עצמאית, חובבנית ובלתי מקצועית, מתוך אמונה שלמה שהם אכן יכולות לעשות זאת בצורה טובה ללא שום סיוע חיצוני. נקודת המפנה יכולה להתעורר ברגע הקריטי בו סביר להניח ניפול למלכודות שונות שטומנים כיום המפרסמים השונים לכל צרכן ממוצע, כגון חברות של מוצרי צריכה נחשקים כמו דירות וכלי רכב. כיום מרבית המידע שמגיע לכל משפחה בישראל מושפע ישירות מהמדיות המפרסמות אשר נוטות לכיוון האינטרסים של החברות המפרסמות.


דוגמא לניהול כספים חובבני


משפחה שלרוב לא מוכיחה את עצמה במישור ניהול התקציב המשפחתי וודאי תתאפיין במספר טעויות נפוצות כמו למשל רכישה של רכב יד שנייה בעלות של כחמישים אלף שקלים ולאחר מכן תרוץ ותמהר לערוך בדיקות במכון על מנת לקבל חוות דעת בשווי של חמש מאות שקלים. על אף שהסיכון ברכישה לעולם לא יגיע לסכום של כחמישים אלף שקלים, כלומר לא ייתכן שהרכב שזה עתה נרכש איננו שווה אגורה פרוטה, אלא יסתכם בעלות מקסימאלית של עשרת אלפים שקלים, בכל זאת אותה המשפחה שילמה 5% מערך הסיכון.


ייעוץ פיננסי להתרחבות הידע


הדוגמא שהבאנו לעיל מאפיינת מצבים קיצוניים במיוחד, על אף היותם חוזרים ונשנים מדי שנה בשנה. מה לעשות, בבתי הספר ובמוסדות הלימוד האקדמאיים, אף אחד לא דואג ללמד אותנו הצרכנים כיצד יש לערוך את ניהול כספי המשפחה, מה נכון לבצע במסגרתו ומה לא. ייעוץ פיננסי הינו הפיתרון האידיאלי לסוגיה זו, ויכול לסייע לכל משפחה לנהל בצורה טובה יותר את כלכלת משק הבית ולהביא לכדי התפשטות הידע והתובנות במישור הפיננסי לכל בני המשפחה ולדורות הבאים.