ניהול תיקי השקעות דורש מומחיות והתמקצעות ברמה הגבוהה ביותר. המשימה דורשת אחריות וכדי לנהל כספי לקוחות בעלי צרכים ודרישות שונות יש להפגין יצירתיות ומשנה זהירות תוך מתן שירות מקצועי ויחס אישי בסטנדרטים גבוהים. כאשר בוחרים בית השקעות יש לבדוק לעומק את האמינות והמוניטין שלו ולהשוות בין מספר בתי השקעות כדי לבחור נכון. יש המעדיפים בית השקעות גדול ומנוסה הפועל שנים רבות בשוק בעוד משקיעים אחרים יעדיפו בית השקעות קטן או מתחיל או יבחרו במנהל השקעות פרטי המעניק להם שירות טוב יותר, מראה גמישות ויכול להעניק יותר זמן ותשומת לב לתיק השקעות של כל לקוח לעומת מנהל השקעות בבית השקעות גדול המנהל מספר רב של תיקים ולרוב יעניק את מלוא תשומת הלב ללקוחות הגדולים והוותיקים.

כיצד לבחור בית השקעות?

כאשר בוחרים בית השקעות חשוב לתת דגש עם הפרמטרים הבאים- ניסיון וותק, רמת המקצועיות של יועצי ההשקעות ומנהלי ההשקעות, ביצועים לפי אורכי זמן משתנים, יחס ושירות, שקיפות ועלויות שונות כמו דמי ניהול ועלויות ביצוע הוראות מסחר. הבחירה מורכבת וניתן לבחור בין בית השקעות ותיק ומנוסה או לבחור בבית השקעות חדש יחסית בו זוכים לשירות מהיר וטוב יותר במקרה של תיקי השקעות נמוכים יחסית. יש לתת דגש על איכות אנשי המקצוע ומומלץ לבחור בבית השקעות המציע מנהלי השקעות מנוסים ומיומנים הבקיאים בשווקי ההון בארץ ובחו"ל.

מה מאפיין בית השקעות מקצועי?

בית השקעות מקצועי מאופיין בתודעת שירות גבוהה ובהשגת ביצועים מרשימים לאורך השנים. בבחירת בית השקעות יש לתת דגש על מומחיות אנשי המקצוע בחברה ובפגישה כדאי לדרוש תעודות ולבקש המלצות או הוכחות לניסיונם בשוק ההון וההשקעות. בית השקעות מקצועי יראה תשואה גבוהה לאורך השנים ברמת סיכון משתנה. חשוב לבחון האם התשואה שמציג בית ההשקעות היא של שלושה חודשים אחרונים בלבד בתיק השקעות מנייתי הפועל ברמת סיכון גבוהה או תשואה ממוצעת של כל סוגי ההשקעות ורמות הסיכון השונות. בית השקעות מקצועי יראה כיצד הוא מתנהל בעתות משבר ושפל בשוק ההון אך חשוב לדעת כי אמנם ביצועי העבר מראים על יכולתם של מנהלי ההשקעות אך אין הדבר מוכיח לגבי יכולתם במשבר עתידי. חשוב לבדוק מהי השקיפות ללקוח והאם הלקוח יכול לעקוב בכל רגע נתון אחרי ביצועי מנהלי ההשקעות ומהם הדיווחים באופן שוטף אותם מקבל הלקוח.

כיצד להתאים את תיק ההשקעות למאפייני הלקוח?

ניהול תיקי השקעות באופן מקצועי דורש ממנהלי ומיועצי ההשקעות בחברה להבין מהם דרישות הלקוח ובהתאם למאפייניו השונים לייעץ עבורו ולהתאים באופן מקצועי ואובייקטיבי את תיק ההשקעות. אפיון צרכים של הלקוח בפגישה הראשונה וקביעת מטרות פיננסיות תוך תיאום ציפיות עם הלקוח ימנע אי הבנות ויעניק ללקוח שירות טוב ומקצועי יותר.

כיצד בית השקעות קובע את מדיניות ההשקעות?

בבתי השקעות מובילים יש ועדת השקעות המתכנסת אחת לתקופה ובה מנהלי ההשקעות, בכירים בחברה, יועצי השקעות ואנליסטים בכירים דנים בקביעת מדיניות ההשקעות. הוועדה נועדה לסיעור מוחות ולקביעת החלטות חשובות ונדרשות עבור ניהול תיקי השקעות ברמה הגבוהה ביותר על מנת לשרת את הלקוחות ולהשיג עבורם תשואה גבוהה תוך מזעור סיכונים.