מחבר:

עסקאות נדל\\\"ן הן בדרך כלל העסקאות הגדולות ביותר בהם מעורבים אנשים מהשורה. מי שאינו טייקון, ואינו אמון על רכישתן של חברות במשק, לא יקנה שום דבר יותר גדול מדירת מגורים. קניית נכס נדל\\\"ני כלשהי היא עסקה גדולה ומורכבת, ולכן, חשוב ביותר להיכנס אליה אך ורק עם ליווי של אנשי מקצוע אשר מכירים את התחום על בוריו, בין אם מדובר בדירה למגורים, דירה להשקעה, קרקע חקלאית, נכס מניב אחר כמו חנות, משרדים ועוד.

סוכן נדל\\\"ן

בכל יום נערכות בארץ עשרות רבות של עסקאות סביב נכסי נדל\\\"ן, בהן עוברת הבעלות של נכסים מגוונים מיד ליד. כל העסקאות מתחילות כמובן בעזרתו של מתווך / סוכן בתחום הנדל\\\"ן. בדירות למגורים יש אפשרויות רבות של מציאת נכסים במודעות פרסום בעיתון, או באתרים מתמחים באינטרנט, אך מי שמחפש למכור או לקנות, לשכור או להשכיר חנות או משרד, במיוחד באזורים מבוקשים, פונה אל משרד תיווך שזאת התמחותו, כי אנשי המקצוע מודעים לכל פעילות של פינוי משרדים המתרחשת בסביבתם.

שמאי מקרקעין

לשמאי מקרקעין תפקיד חשוב בכל עסקה הקשורה לעסקאות נדל\\\"ניות. הוא בעל הידע שיכול להעריך את שוויו של כל נכס, והפוסק המקצועי לגבי מחירם של נכסים. כדאי ביותר להתייעץ איתו תמיד, ובמיוחד כאשר מדובר על נכסים שהתקבלו בירושה, ומספר יורשים אמורים להתחלק בשוויו של נכס. פנייה אל שמאי מונעת חילוקי דעות ומריבות בעתיד.

עורך דין מומחה בתחום הנדל\\\"ן

לפני שמשקיעים כסף גדול בעסקת נדל\\\"ן, חשוב ביותר לבדוק את מצבו של הנכס מבחינה חוקית, רישומו בטאבו, משכנתאות ושעבודים. עורכי דין בתחום ידעו לתת תשובות מהימנות לכל השאלות האלה, כך שאפשר יהיה לבצע עסקה בראש שקט, ולדעת כי לא מסכנים את הכסף בעסקאות הנדל\\\"ן הגדולות.

עורכי הדין גם אמורים לבדוק את מצבה הכלכלי של חברת בנייה, אם קונים דירה חדשה או נכס אחר מחברה קבלנית, שעלולה חלילה להתמוטט ולהשאיר קונים קרחים מכאן ומכאן. עורך הדין גם יידע את הקונים בדבר מיסים שעליהם לשלם לרשויות המס במדינה.