אחד מהנושאים המעסיקים את הכלכלנים ואנשי העסקים הרבים בישראל ואפילו בעולם הוא מחירי הנדלן הישראלי בשנים האחרונות. שוק הנדלן הישראלי עבר תמורות רבות בעשור האחרון הודות לגורמים רבים שהשפיעו על מחירי הנדלן בארץ והפכו אזורים מסוימים בישראל לפנינת נדלן עבור משקיעים מכל העולם. העלייה במחירי הנדלן באה לידי ביטוי הן בסקטור הפרטי והן בסקטור הציבורי ומורגשת בעיקר בקרב זוגות צעירים המעוניינים לרכוש את דירתם הראשונה או חברות ועסקים המחפשים אחר משרדים להשכרה במרכז או משרדים להשכרה בתל אביב.

גורמים המשפיעים על  מחירי הנדלן

אחד מהגורמים המשפיעים ביותר על המחירים של הנדלן באופן כללי ושל נדלן ישראלי בפרט הוא ההיצע לעומת הביקוש. ביקושים גבוהים עבור מקומות מבוקשים כמו מרכז הארץ יעלו במידה רבה את מחירי הנדלן ואת מחירי הדיור באופן מסיבי, במקביל לביקושים הגבוהים, היצע רחב של דירות להשכרה או מכירה יוריד במידה רבה את המחירים. גורמים נוספים המשפיעים על מחירי הנדלן הישראלי הם הקרבה לצירי תחבורה מרכזיים או ציבוריים, קרבה לאזורי עבודה ועוד.

השפעת המצב המדיני בטחוני על מחירי נדלן

נדלן ישראלי נחשב לתנודתי מאוד הודות למצב הביטחוני והמדיני בישראל. ככל שהמצב הביטחוני בישראל יציב וככל שהמצב המדיני בטוח, מחירי הנדלן הישראלי יכולים לעלות באופן משמעותי הודות לכניסה של משקיעים זרים לתוך שוק הנדלן וחיפוש שלהם אחר דירות ונכסים. בנוסף למצב המדיני גם חוקים מקומיים, גיבוש של תכניות וקצב אישורי בנייה משפיעים באופן מהותי על מחירי הנדלן ויכולים להפוך את כל התחזיות באופן פתאומי.

שכירות או רכישה של נכס

אחת הדילמות המרכזיות של זוגות צעירים או מבוגרים וכן של עסקים וחברות בישראל היא האם לרכוש דירה או נכס או האם להשכיר דירה. לאור העלייה החדה במחירי הנדלן של השנים האחרונות, אנשים רבים אינם מסוגלים לרכוש נכס משלהם ומעדיפים לשכור נכס במקומות מבוקשים מאשר לגור במקומות פחות מבוקשים או מרוחקים מאוד ממקומות העבודה. עליית מחירי הנדלן גם מעוררת שוב ושוב את השאלה לגבי הכדאיות של רכישת דירה באמצעות משכנתא למול הכדאיות של השכרת דירה לאורך זמן.