כל חברה או בית עסק אשר חיפשו אחר משרדים להשכרה באזור המרכז ובמיוחד משרדים להשכרה ברמת גן הרגישו בשינויים הרבים שחלו במחירי הנדלן בשנים האחרונות. התמורות הרבות בשוק הנדלן הישראלי נובעות לא רק מגורמים רבים אשר משפיעים באופן ישיר או עקיף על מחירי הנדלן הישראלי. בין הגורמים השונים ניתן למנות את כניסתם לשוק הנדלן של חברות ואנשים פרטיים מישראל או מחול, הרצון של משקיעים זרים להיכנס לשוק הנדלן הישראלי ולרכוש דירות ושטחים מסחריים ועוד.

היצע וביקוש כמשפיעים עיקריים

הגורם המרכזי המשפיע על הנדלן הישראלי הוא ללא ספק ההיצע והביקוש. ביקוש גבוה עבור נכסים ושטחים הן מצד משקיעים מקומיים והן מצד משקיעים זרים מעלה באופן מידי וחד את מחירי הנדלן באזורי הביקוש, לעומת זאת, היצע גבוה של דירות ושטחים למכירה באזורים מבוקשים או מבוקשים פחות יכול להוריד דרסטית את מחירי הדירות והשטחים המסחריים. לאור התיאוריה הזו, ניתן להסביר את העלייה החדה במחירי הנדלן הישראלי בשנים האחרונות על ידי גידול באוכלוסייה, גידול בביקושים לדירות חדשות בקרב צעירים או מבוגרים שהתעניינו בהשקעה של הכספים בשוק הנדלן, וכן כניסתם של משקיעים זרים לשוק הנדלן הישראלי.

גורמים משפיעים נוספים

לצד הביקוש וההיצע, גורמים נוספים אשר השפיעו על שוק הנדלן הישראלי הם ללא ספק המצב הביטחוני והמדיני בישראל. מצב בטחוני רגוע משפיע במידה רבה הן על התחזיות והן על הנכונות של משקיעים זרים להיכנס לשוק הנדלן הישראלי וכפועל יוצא להשפיע על מחירי נדלן למכירה או להשכרה. גורמים נוספים המשפיעים על מחירי נדלן הם גובה המיסים והמדיניות של הממשלה כלפי רכישת קרקעות, תהליך האישור והמהירות בו פקידי הממשלה עובדים לצורך אישור של תכניות בנייה ומכירת קרקעות וכדומה.

לסיכום, הגורמים המשפיעים על מחירי נדלן בישראל הם רבים וכוללים מגוון של אפשרויות. ההסבר לעליית המחירים בעשורים האחרונים ולהפיכתה של ישראל למעצמת נדלן טמון הן בגידול של האוכלוסייה הישראלית, הן בנכונות ובאמונה של משקיעים מקומיים וזרים בחוסן המדיני והנדלני של ישראל והן בהיצע ובביקוש עבור דירות חדשות או דירות יד שנייה.