השקעות נדלן הן החלום של כולנו. להיות בעלי בתים, במיוחד אם מדובר ביותר מהבית הפרטי שלנו שמשמש אותנו למגורים, נותן לרובנו תחושת בטחון, ובמידה גדולה של צדק. ככל שהמצב הכלכלי בעולם בכלל, ובארץ בפרט, מתדרדר, יש תחושה שהשקעות כספיות בקרנות, בבורסה או בחסכונות, הן לשים את כספנו על קרן הצבי. ולא רק זאת, אלא שהריביות שאנו מקבלים על השקעותינו הן כה נמוכות, עד שהן הולכות את ההשקעה ללא משתלמת ברוב המקרים. כמובן שמי שהון רב מצוי בכיסו, יכול להרשות לעצמו גם להפסיד, ולכן הוא בעל פוטנציאל רב יותר להרוויח בהשקעה בבורסה לטווח הרחוק, אבל אצל רובנו ההון אינו רב, והוא נצבר בזיעת אפנו, אז להפסיד אותו אינה אפשרות שבאה בחשבון כה בקלות, גם אם פירושה להגדיל את הסיכוי להרוויח.
אז הסכמנו שההשקעות המשלמות ביותר לאדם הממוצע שתקציב מוגבל בכיסו, הן השקעות נדל\"ן. עכשיו השאלה היא איך נמצא את השקעות הנדל\"ן המשתלמות ביותר? האם יש לנו מספיק ידע וניסיון לזהות אותן בעצמנו או שעלינו להיעזר באנשי מקצוע ויועצים המתמחים בנדל\"ן? והאם כדאי להשקיע את כל כספנו בנכס אחד או אולי לפצל את ההשקעה לנכסים מספר ולגייס הון זר? האם כדאי לרכוש נכס לפני תמ\"א 38 ואולי דווקא אחריו? האם כדאי לרכוש קרקע חקלאית בתהליכי הפשרה או אולי דווקא נכס באזור פינוי בינוי בו יכול להיות שהנכס יתורגם לכסף אולי רק בעוד שנים רבות?
כמובן שאין תשובות חד משמעיות לכל השאלות הללו ולעוד הרבה אחרות שצצות ועולות בתהליך של חיפוש אחר השקעות נדל\"ן משתלמות. חלק מהתשובות נעוצות דווקא באופיו של הקונה, בהרגלי החיים שלו, בנטייתו לקחת סיכונים ובסיכוי שלו להזדקק לכסף המושקע בנדל\"ן. תשובות אחרות נעוצות באורח החיים שלו, בתכניותיו לעתיד ובסטטוס המשפחתי שלו. התשובה לבחורה צעירה שטרם נישאה והקימה משפחה, לעולם לא תהא זהה לתשובה לבן 40 פלוס שילדיו בוגרים והוא גרוש, או לזוג פנסיונרים שמחפש להשקיע את כספי הפרישה שלהם. גם בעולם הנדל\"ן, הקר לכאורה, שבו אפשר היה לחשוב שערכו של הנכס הוא השיקול היחידי או לפחות העיקרי לשאלה אם כדאי להשקיע בו או לא, מסתבר שהעניין מורכב הרבה יותר, במיוחד לאור העובדה שברוב המקרים לנדל\"ן אין ערך נומינלי. לכן, העצה הטובה ביותר אולי שתוכלו לקבל בבואכם לתור אחר מציאות נדלן משתלמות להשקיע בהן את הונכם, היא לחפש אחר השאלות הנכונות במקום לחפש את התשובות הנכונות.