נדל\"ן הוא אחד השווקים היותר מורכבים שיש בארץ וגם בעולם בכלל. אם אתם רוצים כבר לעשות פינוי דירה שכורה שבה אתם גרים כעת ולרכוש דירה, צריך לעקוב אחרי המחירים של נדל\"ן ולעשות את הרכישה בזמן הנכון. כבר זמן רב שמחירי הדירות אינם באים לקראת הזוגות הצעירים המעוניינים לרכוש. בהחלט יש פער רציני בין החלום על בית קבוע לבין היכולת להגשים אותו.
 

למה בעצם זהו שוק מסובך?

הסיבה הראשונה למחירי נדל\"ן גבוהים היא הפער המאוד גדול בין היצע לביקוש במיוחד באזור המרכז. זוהי עובדה בשטח שזוגות צעירים אשר מעוניינים ברכישת דירה רוצים להיות קרובים כמה שאפשר למרכז. המרכז עמוס לעייפה בבנייני מגורים. המלאי מוגבל. נכון שהבניה הולכת וממשיכה אך מדובר כאן על טיפה בים. למרות אתרי הבניה שאנו שומעים עליהם בתקשורת והמגדלים ההולכים ונבנים, עדיין אין מספיק לכולם. אפילו רחוק מזה. הדבר גורם לכך שכמו בטבע- החזק תופס. מי שיכול לעמוד במחיר היקר והמופקע- מנצח בתחרות. דמיינו כי מדובר פה על אלפי מתחרים על דירה אחת. זה פחות או יותר היחס. מלבד זה גם המצב הבטחוני תמיד משפיע על מחיר הדירות. משקיעי נדל\"ן זרים הם הראשונים שבורחים ומבטלים עסקאות כשהמצב מדרדר ואנחנו, האזרחים, סופגים את ההפסדים.
 

מה אפשר לעשות?

קודם כל, אולי אל תמהרו לחפש דירה לקניה. ישנן דירות רבות להשכרה שהן דירות אסתטיות, נעימות, חמימות ומתאימות לגידול משפחה. הסטיגמה של דירה להשכרה היא דירה לרווקים בלבד כבר מזמן אינה נכונה. בשל המצב הלא פשוט אנשים רבים מעדיפים להשכיר ולא למכור ומדובר גם על דירות יפות ומשפחתיות. לילדים לא ממש משנה אם אתם משלמים משכנתא או שכר דירה.
בנוסף, אם אתם בכל זאת רוצים לעשות פינוי דירה שהיא שכורה ולקנות אחת משלכם, אולי התפשרו על אזור המגורים. היום, כשיש את כביש 6 והמרחק בין חיפה לתל אביב ברכבת הוא בסך הכל שעה, הפריפריה כבר לא רחוקה כמו שהיתה. חפשו אזור מגורים שאינו בין גדרה לחדרה. בית באזור יקנעם למשל, יהיה קרוב למרכז יותר ממה שחשבתם, ובמחירים נמוכים בהרבה