מחבר:
דרישות הגיל השלישי שונות לגמרי מאשר בשאר פרקי החיים, זהו גיל שיש להקפיד בו על שימור יכולות עצמאות לצד פיקוח רפואי מתמיד וערני, בגיל זה אנו חשופים יותר לירידה צפויה ברמת התפקוד שלנו, וישנה חשיבות גדולה בשמירת קשר עם סביבה מגרה וחמה כדי למנוע נתק והסתגרות. זו יכולה להיות תקופת חיים מלאת עשייה ברמה האישית והמשפחתית, סוף סוף ניתן זמן לנוח מטרדות החיים השוטפים ולשים דגש עלינו ועל רצונותו, לכן אפשרות של מעבר לחיות במסלול מגן ומטפח היא אפשרות קוסמת שרבים יתרונותיה.

דיור מוגן הינה מסגרת מגורים המציעה מרחב גדול של נוחות ותמיכה בהתאם לרמת התפקוד של הקשיש, ניתן למצוא מגורי דיור מוגן המותאמים אל רמת תיפקוד עצמאית לגמרי ומגורי דיור מוגן המותאמים לתמיכה ברמת תפקוד סיעודית, לעיתים המרחב הקהילתי בדיור המוגן מכיל את שתי האפשרויות במקביל. יתרונותיו של הדיור המוגן מצויים ברמת השירות של המסלול, המאפשרת פיקוח מתמיד של צוות מקצועי, רפואי, סיעודי, על בריאות הקשיש, התקנת כפתור מצוקה בחדרו של הקשיש, זמינות טיפולית בכול רגע, וכדומה, לצד הסעדה איכותית וחברתית, ואטרקציות תכופות ברמה היומיומית במסגרות חברתיות של קורסים ומתקנים, חיי הקהילה בדיור מוגן עשירים יותר, וניתן ליצור קשרים חדשים ופוריים במקום, היציאה והכניסה היא לפי רצונו ומידת עצמאותו של הקשיש, וזהו מקלט חם ושוקק חיים לבני הגיל השלישי.

כיצד רוכשים דירה בדיור מוגן לגיל השלישי?

מסגרות הדיור המוגן יקרות יותר מעלות בית אבות סטנדרטי, ולשם תשלום עלותם ניתן לבחור במסלול משכנתה הפוכה המיועד בלעדית לבני הגיל השלישי, מסלול זה מציע נתינת תשלום חד פעמי לרכישת נדל\'\'ן במסגרת הדיור המוגן, או תשלום חודשי קבוע, כאשר ההחזרה מבוצעת בדיעבד, בדרך של מכירת הדירה ומהתשלום על מכירתה מפחיתים את עלות ההלוואה כאשר היתרה ניתנת לקרובים המיידים. נדל\'\'ן  בדיור מוגן אינו ניתן להעברה ומיועד לקשיש באופן אישי ולשימושו האישי, תשלום עבור נדל\'\'ן ושירותים הכלולים בדיור מוגן נחלק לשניים, יש לשלם פיקדון עבור הדירה, ופיקדון זה ניתן למשמר חברה פיננסית מוכרת ומכובדת במשק, ומחזר בתום תקופת המגורים, אם לא נגרם נזק לדירה, ותשלום נוסף וקבוע, בדרך כלל חודשי, עבור השירותים השונים במתחם ועבור השימוש היומיומי בדירה.