מחברת:
הגיל השלישי הוא גיל רגיש, אנשים מבוגרים שעמלו רוב חייהם הבוגרים בפירנוס ובניית הקן חשים מושפעים מסיכוני הגיל והופכים פגיעים, המרץ יורד, והצורך באיכות חיים מוגנת ומסייעת גדל. בעשורים האחרונים החלו לצוץ מסגרות סיוע מגורים לגיל השלישי, לצד פתרונות קיימיים כמו בית אבות ציבורי וכדומה, ישנו כעת גם פתרון של דיור מוגן.

היתרונות שקיימים במעבר אל דיור מוגן רבים, וחסרונו עלותו הגבוהה באופן יחסי, לשם כך נהוג הפתרון של ביצוע עיסקת נדל\'\'ן של מכירת הנכס הצבור כמו דירת הקבע של הקשיש, על מנת לממן לו את הדירה החדשה במסלול דיור מוגן, או בחירה במסלול משכנתה הפוכה המיועד לגיל השליש בלבד, משכנתה הפוכה נותנת בידי הקשיש את מלוא הסכום הדרוש לרכישת דירה במסגרת דיור מוגן באופן חד פעמי או חודשי, כשהדירה הפרטית שבבעלותו היא הערבון להחזר ההלוואה, במידה ולא מחליטים על מסלול החזרת ההלוואה, בתום תקופת המגורים של הקשיש בדיור המוגן,, אם בעקבות פטירה או מעבר מגורים אחר, מועמדת דירתו הפרטית ששימשה כערבון להלוואה, למכירה, וסכום מכירתה משמש להחזרת ההלוואה, כשהיתרה ניתנת לשארי הבשר הקרובים, או לקשיש עצמו.

יתרונות דיור מוגן

נדל\'\'ן לגיל השלישי עומד בסטנדרטים המיוחדים של בנייה ואיבזור שנועדו להפוך את חיי הקשיש לנוחים ככול האפשר, זהו נדל\'\'ן הבנוי אשכולות אשכולות בתוך מתחם סגור, כאשר המתחם מפוקח ומושגח רפואית, נגיש וקל בשביליו וחדריו, קל לצאת ולשוב אליו, והחברה בו מגוונת ובעלת הוויה צעירה ופחות פאסיבית מאשר הברירות בחוץ. למעשה זהו בית אבות פרטי ברמה הגבוהה ביותר, כאשר מושם דגש על עצמאות הדיירים, שליטה בסדר יומם, אטרקציות יחודיות וכדומה. כול זאת כאשר הצוות ער לכול בעיה. דיור מוגן מחליף את הצורך במגורי בית אבות סטנדרטיים הנוטים להגביל את עצמאות הקשיש, אך שומר על כול יתרונותיו מבחינת הפיקוח והקשב למצב הקשיש.
דיור מוגן מאפשר יצירת קשרים חברתיים חדשים, פעילויות שונות, ועלייה ברמת החיים הכללית של הקשיש, ישנם כמה מסגרות המציעים דיור מוגן וחלקם נועדו בטיפול בקשיש שבריאותו רופפות וצרכיו בטיפול גדולים וחורגים מהגדרת עצמאי מוחלט. כדאי להכיר כול אפשרות ואפשרות ולבחור במגורים הקרובים פיזית לאחד מבני המשפחה הקרובה.