קנייה ומכירה של דירות מתבצעים על ידי אנשים שונים בתקופות שונות של חייהם. כל אחד עושה קנייה ומכירה של דירה לפחות פעם אחת בחייו. יש סיבות שונות למכירת דירה. סיבה עיקרית אחת היא הצורך לערוך שינוי בחיים. מכירה של דירה באה לעיתים עקב הצורך להגדיל את מקום המגורים. המשפחה מתרחבת והמקום בדירה הישנה כבר לא מספיק. לכן יש צורך בקניית דירה שיש בה עוד מספר חדרים. לעיתים המגמה הפוכה יש מקרים בהם ההורים נמצאים כבר בגיל מתקדם שבו הבית שהם גרים בו גדול מדי, ודורש תחזוקה גדולה. במקרה כזה הם ירצו להציע דירה למכירה ולקנות דירה יותר קטנה או לעבור לדיור מוגן. יש מקרים אחרים בהם זוגות נפרדים ונאלצים למכור את ביתם ולחלוק ברכוש.
 

הכנת דירה למכירה

 
דירה למכירה צריכה להראות טוב. צריך לעשות הכנות מתאימות לשם מכירת הדירה. צריך לדאוג לתיקונים קלים כמו צביעה ועוד. צריך לנקות אותה ולסדר אותה. צריך להדגיש את הצדדים המחמיאים שלה. למשל אם היא יושבת על נוף, הרי החלונות המשקיפים לנוף צריכים להיראות טוב. צריך לבדוק את שוויה המדויק. אין טעם לבקש מחירים לא ריאליים. זה צעד שיכול להבריח קונים פוטנציאליים. גם הקונים עושים בדיקות שוק ובאים מוכנים ומצוידים במידע המתאים. מנגד צריך לבקש את המחיר הנכון שכן יהיה חבל להפסיד כספים מיותרים בשל מחיר לא נכון. צריך לפרסם אותה במקומות הנכונים על מנת שמקסימום קונים פוטנציאליים יבואו להתעניין בה ולרכוש אותה.
 

משרדי תיווך

 
 
כאשר מציעים דירה למכירה אפשר לעשות זאת גם אצל מתווכים. יש מתווכים רבים שעוסקים בתיווך נדל\\\"ן. אם דירה למכירה מוצעת בגוש דן הרי המתווכים יהיו מהאזור. סביר להניח שיש להם עוד נכסים לשיווק, דוגמת משרדים להשכרה לצד משרדים ברמת גן להשכרה או למכירה. יש להניח שהם גם מתמחים במכירה והשכרה של דירות מגורים. מתווכים אלו הם בעלי ידע רב וניסיון עסקי רב. כך שהם יוכלו להציע את הנכס בצורה טובה, וגם לדאוג לשיווקו במהירות המרבית.לכן בדיקה של אפשרות מכירת הדירה באמצעות משרד תיווך היא חיונית המתווך אמנם גובה עמלה, אבל הוא יכול באותה מידה להשיג עבור הלקוח שלו מחיר טוב יותר ממה שהוא התכוון להשיג מלכתחילה. כך שמשתלם לעיתים להציע דירה למכירה בדרך זאת.