מחבר:

במדינת ישראל חלק גדול מהקרקעות מוגדרות כקרקעות חקלאיות, אלא שהחקלאות הולכת ומצטמצמת והרבה מהקרקעות שהיום מוגדרות כחקלאיות יוכשרו עם הזמן כקרקעות לצורך בניית נדל\"ן. אז אם אתם מחפשים השקעת נדל\"ן אתם יכולים להרחיב את פריזמת החיפושים שלכם ולא להינעל רק על השקעה בתחום של משרדים להשכרה באיזור המרכז, משרדים להשכרה ברמת גן או בתל אביב. יש מגוון אפשרויות וקרקע חקלאית יכולה להיות ההבטחה הבאה שלכם בתחום הנדל\"ן.

 

מה יש לדעת לפני רכישת קרקע חקלאית?

אם אתם מתעניינים הרכישת קרקע חקלאית, סביר שמדובר בהזדמנות השקעה ובתכנון להקים בעתיד נדל\"ן על הקרקע. במקרה כזה אתם צריכים להתחיל עם המון המון סבלנות. זו השקעה לטווח ארוך. אף אחד לא יודע בודאות מתי כל קרקע חקלאית תופשר ויהיה ניתן להמירה לקרקע לצורכי נדל\"ן. עם זאת, אתם גם לא רוצים סתם לזרוק כסף על קרקע שלעולם לא תשנה את מטרתה. בתפר הדק הזה צריך לפעול ועם הרבה בדיקות מקדימות.

 

הבדיקות לפני רכישת קרקע חקלאית

  1. של מי הקרקע הזו? אם אתם רוצים לרכוש קרקע חקלאית היא תריכה להיות של בעלים פרטי. זה ניתן לבדיקה בקלות באמצעות נסח טאבו. כמו בכל מקרה של קרקע צריך לבדוק שאכן מי שמצהיר שהקרקע שלו היא אכן שלו בבלעדיות ולא גם של אחיו, איתו יש מלחמות בבית משפט. ולצערי, במקרים של קרקע חקלאית במושבים יש הרבה שטחים שהתקבלו בירושה ושייכים לכמה אחים, אחד מעוניין למכור ואילו השני ממש לא.
  2. קרקע חקלאית מתנהלת תחת כללים אחרים מקרקע נדל\"נית. למדינה יש זכות חוקית להפקיע עד 40 אחוזים מהקרקע. ממש לא בא לכם להתחיל לתכנן בניה ולגלות שחצי מהבית עומד להיתו מופקע. מומלץ לברר על תכנונים להקים תשתיות, כבישים או כל דבר ציבורי אחר באיזור שבו אתם מעוניינים לרכוש קרקע חקלאית.
  3. הקרקע לא מעוקלת. ממש לא כדאי להיקלע לתוך חוב עתיק של בעלי הקרקע הקודמים. לכו אחר כך תוכיחו שאין לכם אחות. פשוט, תבדקו שאין עיקולי עם הקרקע, שלא נרשמה הערת אזהרה והנושא כשר לרכישה. אתם לא חייבים לעשות את כל הבדיקות לבד, אפשר להיעזר בעורך דין שינחה אתכם.