מחברת:


מה כדאי לדעת לפני השקעת נדל\"ן?

הבורסה תנודתית, אנשים מפחדים להפסיד את כל הונם,  הריביות על חסכונות ברצפה, הדבר היחיד שנשאר זה השקעת נדל\"ן. נכון, שלחלק מהאנשים זה נראה תחום לא נהיר, איך בית יכול להיות חסכון? אבל בשנים האחרונות, נדל\"ן הוא החסכון הפנסיוני הטוב ביותר. אפיק מוצלח שיכול לספק לכם תשואה מצוינת, עם סיכון נמוך. ברור שהמצב האידיאלי הוא לקבל פתאום בירושה מאיזו דודה רחוקה דירה במרכז תל אביב. במצב כזה ההוצאה היחידה שלכם אולי תהיה פינוי דירה בתל אביב, וזה כסף קטן, ביחס להשקעת נדל\"ן. מי שלא נחתה עליו דירה או לא זכה בלוטו, רצוי שיתערה קצת יותר בתחום הנדל\"ן לפני שיקבל החלטה ויבצע מעשה.

 

איך השקעת נדל\"ן מתרגמת לחסכון פנסיוני?

כמובן, שלא מדובר על הבית בו אתם מתגוררים, אלא על השקעה בדירה, בית או מגרש בנוסף. הדרך שבה השקעת נדל\"ן הופכת לחסכון היא באמצעות מספר אפשרויות:

  1. אם יש לכם את ההון המתאים לרכישת דירה ומצאתם דירה במחיר מציאה וכעבור מספר שנים אתם יכולים למכור את הדירה במחיר הרבה יותר גבוה מהקניה. ההפרש הזה בין המכירה לקניה, אם תחלקו אותו לשנים בהם החזקתם בנכס, זו התשואה השנתית שלכם על ההשקעה, שהיא סכום הקניה.
  2. רכשתם דירה מהונכם העצמי ואתם משכירים אותה כל חודש לדיירים. שכר הדירה החודשי הוא התשואה שלכם על ההשקעה, מחיר הדירה. ייתכן שבבוא היום כשתרצו למכור את הדירה, מחירי הנדל\"ן לא בהכרח יעלו משמעותית ואולי תמכרו במחיר דומה לזה שרכשתם את הדירה, אבל אתם הרווחתם כבר את התשואה שלכם באמצעות דמי השכירות במשך כל השנים האלה. וזה החסכון שלכם, ההכנסה החודשית הנוספת איפשרה לכם כנראה להוציא פחות מההכנסות האחרות שלכם ואותם לחסוך. חסכון זה בנוסף לסכום שתקבלו על מכירת הדירה – הרי לכם חסכון פנסיוני.
  3. אולי אין לכם את ההון העצמי כרגע לרכישת נדל\"ן, אבל יש אפשרות לקבל משכנתא. במצב כזה, תוכלו להשכיר את הדירה ודמי השכירות יממנו את המשכנתא, יש סיכוי שאם רכשתם מציאה אז אפילו יישאר לכם קצת למטרותיכם האישיות. בכל מקרה, לאחר עשר או עשרים שנה, תקבלו דירה נטולת משכנתא. דמי השכירות שילמו למעשה את המשכנתא שלקחתם ובסיום התקופה נשארתם עם דירה אותה תוכלו להמשיך להשכיר ולקבל את כל דמי השכירות או למכור במחיר מלא והרי לכם שוב חסכון פנסיוני.