קמיניםקמינים – לחורף חם ונעים

אין ספק כי החורף הישראלי אינו דומה כלל לחורף אותו נאלצים לעבור תושבי אירופה ואמריקה, אך יחד עם זאת גם בארצנו יש לא מעט ימים סוערים. בימים כאלו אין דבר מפנק יותר מאשר לשבת מול קמין דולק, ולהרגיש קצת "אירופאים" לרגע. קמינים הולכים והופכים לאביזר שכיח בבתים רבים בארץ, ובנוסף לפרקטיות שבשימוש שלהם הם מהווים גם רהיט מעוצב שיכול לתרום ליצירת אווירה כפרית או רומנטית גם בסלון הפרטי שלנו.

 

קמינים מסורתיים היו עשויים בדרך כלל מאבן ומוסקים בגזרי עץ. כמובן שבמקור היה צורך לחטוב את העצים ביער הסמוך, אך כיום ניתן להשתמש בעצים מוכנים מראש הנמכרים לצורך הסקת קמינים, ולמי שיש גישה לגזם או לפסולת עץ (למשל מנגריות ומפעלים) מובטח חומר בעירה בחינם. בחירת סוג העץ יכולה להשפיע על דרגת השריפה שלו ועל הריח שמפיץ הקמין. לדוגמא, שריפת גזעים של עצי תפוז מפיקה ריח ניחוח המתפשט בכל רחבי החדר.

 

הקמינים המשתמשים בגזעי עץ מצריכים לא מעט עבודת התקנה ותחזוקה. מסיבה זו הומצאו קמינים אשר עושים שימוש בחומרי בעירה אחרים כמו נפט. קמין נפט יהיה עשוי בדרך כלל ממתכת, ואפשר לשלוט בעוצמת הבעירה בו בקלות. סוג זה של קמין נחשב לזול יותר, אך חשוב לציין בהקשר זה כי התחזוקה השוטפת צריכה להיעשות בזהירות רבה, כיוון שנפט הוא חומר דליק במיוחד וטיפול לא אחראי בקמין עלול להיות בלתי בטיחותי. מצד שני כאשר שומרים על מספר כללי בטיחות בסיסיים אין ספק כי קמינים הפועלים על נפט הם אופציה כדאית.

 

סוג נוסף של קמין הוא קמין המופעל על גז. בדומה לתנורי גז רגילים, גם קמינים הפועלים על ידי בעירת גז הם קלים להפעלה ואינם מצריכים תחזוקה מיוחדת. כמובן שיש צורך להבטיח כי צנרת הגז תהיה מאובטחת כראוי ותותקן אך ורק על ידי מתקין מורשה. אחד היתרונות של קמינים מסוג זה הוא כי אין צורך לספק להם חומרי בערה כמו נפט או עץ, כיוון שבכל בית ישנה בדרך כלל כבר מערכת גז מותקנת לצרכים כמו בישול וכדומה.

 

שיהיה לכם חורף חמים ונעים...