לוגו לאתר הרים נדל"ן

כיצד עורך דין מקרקעין uנדל"ן יכול לסייע במכירת דירה?

עסקת מקרקעין נחשבת לצעד הכלכלי החשוב, אולי החשוב מכול, אותו אדם יערוך לאורך ימי חייו. מרבית המעורבים בעסקת הנדל"ן, אינם מצויים בתחיקות השונות, הסעיפים והרכיבים אשר יכולים להפוך את העסקה לכדאית, או מנגד לכזאת אשר מוטב יהיה להתרחק ממנה.

יש לומר זאת כך באופן חד וברור; די ולו בפרט אחד קטן אשר יחמוק מעיניו של האדם המבצע עסקת נדל"ן, כדי שהדבר יעלה בהון רב, יוביל למפח נפש ולעתים אף יחריף את המחלוקת עד לערכאות המשפטיות.

מטרתו של עורך דין מומחה לדיני מקרקעין היא ללוות את לקוחותיו, בין אם הרוכשים ובין אם המוכרים, ולהבטיח את האינטרס הכלכלי שלהם משלב המשא ומתן ועד להשלמתה של העסקה.

האם אני מוכרח/ה לשכור את שירותיו של עורך דין לעסקה?

חשוב לציין כבר בתחילתו של מאמר זה, כי החוק איננו מציב כל דרישה המורה על שכירת שירותיו של עורך דין לצורך ביצועה של העסקה, זאת למעט שלב החתימה על חוזה המכר.

בשונה מעסקאות רבות אחרות, עסקת מקרקעין מוכרחה להיחתם על חוזה בכתב, וזאת באישור וחתימתו של עורך דין.

על אף שלאורך שלבי טרום העסקה אין כל הוראה מפורשת בחוק לקבלת שירות משפטי, הרי שרבים מעדיפים להיעזר בעורך דין מומחה לנדל"ן למען הבטחת האינטרס הכלכלי ומניעת כל מפח נפש שעלול יהיה להיגרם מחוסר היכרות עם התחום.

ביצוע בדיקות מקדימות לנכס

אחד מן ההיבטים המרכזיים אליו נדרשים עורכי דין למקרקעין, הוא לבדיקתם הקניינית של הנכסים. מן הבדיקות המקדמיות הבסיסיות והראשוניות ביותר, ניתן לציין את הפקתו וסקירתו של נסח הטאבו.

את הפקתו של נסח הטאבו ניתן לבצע בקלות ובמהירות דרך אתרה הממשלתי של הרשות לרישום והסדר זכויות למקרקעין.לצורך קבלת הפרטים אודות הנכס, יש להזדהות עם פרטי גוש החלקה. בכפוף לתשלום עמלה סמלית, הנסח נגיש לכל המבקש זאת.

יצוין כי נהוג לבחון את נסח הטאבו בטרם קנייתה של דירה. אם כך הדבר, מדוע שגם אדם המוכר את נכסו יזדקק לכך? ההסבר נעוץ בהיערכות המקדימה. בדיקה מטעם עורך דינם של המוכרים, יכולה להעלות היבטים הנדרשים להסדרה מוקדמת כגון רישום צו עיקול בנסח הטאבו אותו יש להסירו, שעבודים או מידע מהימן ומדויק באשר לגודלה של הדירה.

במקרים חריגים, נסח הטאבו אף יכול להעלות היבטים מורכבים יותר המצריכים הסדרה מוקדמת כגון איתור חריגות בנייה.

ביצוע תחזית מס מדויקת

כאשר אנו ניגשים למכור נכס מקרקעין, הרי שאנו עושים זאת או למען תשואה גבוהה כאשר הנכס הוא נכס להשקעה, או למען קבלת ההון לצורך רכישת נכס חדש אליו התחייבנו.

עבור המוכרים, שורת הרווח כתוצאה מן העסקה היא קריטית, ובכוחו של עורך דינם לספק את תמונת המצב המלאה עם ביצוע תחזית מיסוי מקרקעין מדויקת.

מס המקרקעין אליו נדרשים המוכרים מורכב משניים: מס שבח, והוא מס המוטל על השבח, קרי ההפרש שבין ערך הדירה הנוכחי לבין ערכה ההיסטורי. כאשר קיימת תשואה, מוטל עליה מס המחולק על-פי מדרגות מס.

מס נוסף הוא היטל השבחה המוטל על-ידי הרשות המקומית, והוא נגזר מאי אלו השבחות שבוצעו בנכס או בסביבתו, ואשר השפיעו על ערכו.

עורך דין נדל"ן המומחה למיסוי מקרקעין, יכול לבחון זאת באופן קפדני, לבדוק אם ישנם אי אלו סעיפים המאפשרים קבלת הקלה בתשלום המס ולעתים אף קבלת פטור מלא.

מאמרים נוספים:

ניסוח חוזה מכר

חוזה המכר הוא איננו תבנית אחת התקפה לכל עסקה ועסקה; הוא מורכב מסעיפים ותתי-סעיפים המגלמים את ההסכמות שנוצרו בין הצד המוכר לקונה לרבות הזכויות והחובות מטעמו של כל אחד מן הצדדים הבא בעסקה.

מתפקידו של עורך דינם של המוכרים, לגלם את כל אשר עלה במשא ומתן בין הצדדים על גבי חוזה כתוב ומפורט, וכן להיות בקשר רציף אל מול עורך דינם של הקונים, וזאת כדי לבסס נוסח אחיד המוסכם על כולם.

חשוב לדעת כי כל תחום אפור אשר נתון לפרשנות בחוזה, הוא פתח למחלוקות משפטיות, עוגמת נפש רבה ואף נזק כלכלי גבוה.

לסיכום

די בדוגמאות אלו כדי להבין את מידת חשיבותו של עורך הדין ומעורבותו הרבה בעסקה.

החוק אמנם איננו מורה על כך, אולם עין בוחנת משפטית ומקצועית, יכולה לסלול את הדרך אל קיומה של עסקת מקרקעין בריאה ונכונה עבור כל הצדדים הבאים בעסקה.

נושאים:
ימים
שעות
דקות
שניות

hurry up

15% OFF

On All Tickets

Don't hesitate and buy tickets today – All tickets are at a special price until 15.08.2021. Hope to see you there :)